Sofia Ennaoui rozpoczęła przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 na wrocławskim AWF-ie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Najważniejsza impreza sportowa zbliża się wielkimi krokami. Do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku zostało kilka miesięcy i to czas, w którym sportowcy będą przygotowywać się do startu. Od pomiarów fizycznych na Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu swoje przygotowania do igrzysk rozpoczęła biegaczka Sofia Ennaoui.

Sofia Ennaoui to wielokrotna medalistka mistrzostw Polski i Europy. Specjalizuje się w biegach średnich i długich, a więc na 800m, 1500m i 3000m. W 2016 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro znalazła się w finale biegu na 1500 metrów. Lekkoatletka jest także studentką wrocławskiego AWF-u i to tutaj rozpoczęła proces przygotowań do kolejnych igrzysk.

– Te badania są przede wszystkim taką właśnie miarą tej formy, w której się znajduje teraz. I tak właściwie tego, co chcielibyśmy zrobić w następnych miesiącach, to ma mi pokazać wyjściowy punkt, bo dopiero teraz zaczynają się moje przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, do najważniejszej imprezy z naszego 4-lecia. I to na razie tak sobie to wszystko planujemy, badamy, patrzymy, jak to wszystko wygląda od strony naukowej, bo myślę, że będąc na uczelni, będąc tutejszą studentką, nie było chyba innej możliwości niż to, że będę się tutaj badała – mówi Sofia Ennaoui, biegaczka, studentka AWF Wrocław.

Badania i pomiary zostały podzielone na trzy dni. W tym czasie naukowcy z Centralnego Laboratorium AWF-u sprawdzali różne parametry, m. in. skład masy ciała, ale także kwestie wydolnościowe.

– Wykonaliśmy badania, pomiary parametrów biomechanicznych w statyce, w dynamice, obciążenia równowagi kończyn oraz badania podczas biegów – mówi Ewa Derwich, Centralne Laboratorium AWF Wrocław.

– Pani Sofia chciałaby sprawdzić jaki jest stan organizmu, jaką ma wydolność, wytrzymałość mięśniową, chciałaby się zorientować, nad czym musiałaby popracować jeszcze, żeby osiągnąć jak najlepsze  wyniki – mówi Katarzyna Gruszka, Centralne Laboratorium AWF Wrocław.

– Urządzenia, które wykorzystaliśmy do tych pomiarów pani Sofii są na wyposażeniu Centralnego Laboratorium i kolejnych poszczególnych pracowni na uczelni. Jest to sprzęt dokładny, który jest wykorzystywany do badań naukowych. Także jego dokładność i zastosowanie jest bardzo precyzyjne – mówi Ewa Derwich, Centralne Laboratorium AWF Wrocław.

– Mniej więcej wiemy, choć plany bardzo często w sporcie się zmieniają. Taki schemat na pewno jest. Na pewno będzie trzeba jeszcze kwalifikację olimpijską zrobić. Będę starała się ją już zrobić w pierwszym starcie w maju następnego roku. Więc tych właśnie przygotowań jest jeszcze bardzo dużo. Myślę, że to będzie około pół roku bardzo ciężkiej pracy, zanim tak właściwie znajdę się na ukochanych zawodach. Zanim właśnie ta ciężka praca, którą wykonujemy, zostanie przelana na wyniki sportowe – mówi Sofia Ennaoui, biegaczka, studentka AWF Wrocław.

Sofia Ennaoui jest w trakcie studiów magisterskich na kierunku sport. Przyznaje, że łączenie zawodowego sportu i nauki nie jest łatwe, ale w przyszłości chciałaby spełnić kolejne marzenie i rozpocząć doktorat na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

– Sport to jest absolutnie dziedzina życia, która mi daje wiele przyjemności. To jest coś, co mnie napędza absolutnie każdego dnia. To jest coś, co jest absolutnie moją wielką życiową pasją. Więc dlaczego tego swojego doświadczenia nie przekuć właśnie tutaj, na uczelni, żeby nie zaszczepiać tych właśnie nowych studentów tym, że sport jest naprawdę piękna przygoda nie tylko pod względem zawodowym, ale też takim, że daje naprawdę wiele możliwości – mówi Sofia Ennaoui, biegaczka, studentka AWF Wrocław.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku rozpoczną się w lipcu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy