Sympozja międzynarodowe „Pływanie i nauka” odbywają się co dwa lata od 2002 roku, a to obecne jest jubileuszową – X edycją. Ta z roku 2020 nie odbyła się ze względu na pandemię.
– Ten wielki jubileusz jest konsekwencją naszej chęci bycia w towarzystwie naukowym Europy i świata. Nie jest to proste, bo konkurencja jest duża, ale odnieśliśmy w tej sferze sukces, bo zgromadziliśmy tu na konferencji największe autorytety naukowe z różnych dziedzin szeroko pojętego pływania – mówi dr. hab. Marek Rejman, współorganizator sympozjum, AWF Wrocław.
Celem konferencji jest nie tylko dyskusja nad aspektami teoretycznymi, ale również pochylenie się nad samą praktyką nauki pływania, aby sprawić, by była ciekawsza i bardziej angażująca.
– Chcemy, żeby dzieci chciały przebywać w wodzie, chciały się w wodzie bawić, chciały w wodzie spędzać wolny czas, a przy okazji nauczą się takich rzeczy, które zapewnią im, po pierwsze, bezpieczeństwo – dodaje dr. hab. Marek Rejman.
Na sympozjum przyjechali goście z uczelni z całej Europy, a internetowo połączyli się nawet z innych kontynentów.
– Moim obszarem zainteresowania jest technika pływania. To jest wiadome dla naukowców zajmujących się tym tematem, ale pływactwo to mocno techniczny sport. W bieganiu lub w wielu innych sportach wytrzymałościowych, skupiamy się raczej na fizjologii. Natomiast w pływaniu to technika jest bardzo istotna. To dlatego skupiamy się konkretnie na biomechanice. Jestem zainteresowany tą techniką i pracuję nad zagadnieniami ilościowymi w ruchu. Tym, co można uznać za dobre ruchy, a co za złe. Oraz nad wydajnością sportowców, więc to, na czym konkretnie pracuję, to analizy wydajnościowe i techniki pływania – wyjaśnia gość sympozjum, Tomohiro Gonjo z University of Edinburgh.
Kwestią poruszaną wielokrotnie podczas konferencji było bezpieczeństwo nad wodą.
– Ja osobiście uważam, że każdy powinien pływać. Są to względy bezpieczeństwa absolutnie. Są państwa, które takie rozwiązania już poczyniły i podczas edukacji szkolnej jest obowiązek nauki pływania. Jeśli udałoby się się to zrobić u nas w kraju, jestem absolutnie przekonany, że bezpieczeństwo nad wodą zostanie poprawione – mówi rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków, prof. dr hab. Andrzej Rokita.