Terapeutyczna bajka dla dzieci z Ukrainy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocławskie instytucje, które łączą ludzi wybitnych, czyli Instytut Heweliusza, Uniwersytet SWPS i Uniwersytet Wrocławski połączyły siły i stworzyły bajkę terapeutyczną dla dzieci z Ukrainy.

„Ola, Borys i nowi przyjaciele” to bajka, która ma pomóc odnaleźć się dzieciom z Ukrainy w nowej rzeczywistości.

Ta bajka była napisana w sposób niezwykle świadomy. Wiedzieliśmy, co chcemy tą bajką osiągnąć i dokładnie chodziło o to, aby te dzieci w tych bohaterach znalazły chociaż cząstkę siebie. Szczególnie chodzi tutaj o reakcję emocjonalną na te trudne wydarzenia. Zależało nam na tym, żeby dzieci mogły się jakoś zidentyfikować z tymi bohaterami – mówi prof. Justyna Ziółkowska z Uniwersytetu SWPS. 

W bajce terapeutycznej ważne jest to, aby bohaterowie potrafili sobie z tą trudną sytuacją poradzić. Każde z dzieci robi to we własnym tempie i na swój sposób. 

Bajka kończy się tym, że zarówno Ola, jak i Borys są zadowoleni z tego, co się wydarzyło i z tego, jak sobie w tym nowym kraju, nowym miejscu radzą – mówi prof. Justyna Ziółkowska z Uniwersytetu SWPS. 

Osoby zaangażowane w projekt realizowały go wieczorami i w wolnych chwilach, ponieważ wszyscy działali charytatywnie. 

Zaczęliśmy od takiej pracy koncepcyjnej, to znaczy, co my chcielibyśmy w ogóle tą bajką przekazać. Na początku były to głównie spotkania grupy studentów, moje, pana profesora Dariusza Kalasińskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pani Karoliny Matczak, która jest psychologiem dziecięcym, psychoterapeutką, bajkoterapeutką. Zaczęliśmy od tego, co my chcemy powiedzieć tym dzieciom, no i ten komentarz był taki: „Jesteście tu mile widziani”- mówi prof. Justyna Ziółkowska z Uniwersytetu SWPS. 

Zadzwonił do mnie pan profesor z Uniwersytetu SWPS – profesor Tomasz Grzyb – i opowiedział o pięknej idei wydania bajki dla ukraińskich dzieci. Opowiedział mi o tym, że w bardzo krótkim czasie zebrał się fantastyczny zespół pracowników Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy napisali, narysowali książkę dla dzieci ukraińskich i zapytał się, czy nie przyłączę się do tego projektu i czy nie wydam tej bajki. Na takie zaproszenie nie można inaczej odpowiedzieć niż – tak. W ten sposób Instytut Heweliusza stał się wydawcą tej bajki – mówi Ilona Byra z Instytutu Heweliusza. 

Bajka cieszy się ogromną popularnością – nakład obejmował 10 tysięcy egzemplarzy, teraz zostały już ostatnie sztuki. 

Szukamy osób o dobrym sercu, które będą kolejnymi mecenasami, którzy zgłoszą się do Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Wrocławskiego, bądź do nas i przekażą fundusze, żeby ta bajka mogła ukazać się w dużo większym nakładzie – mówi Ilona Byra z Instytutu Heweliusza. 

Bajka, oprócz wersji papierowej, ma też elektroniczną, którą można czytać w PDF-ie oraz wersję animowaną, którą można obejrzeć na YouTube. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy