Wrocławianki promują karmienie piersią

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Światowa Organizacja Zdrowia mówi o tym, że nie ma górnej granicy wieku, kiedy można karmić dziecko piersią. Wrocławianki postanowiły, że będą tę metodę promowały, bo wiele kobiet ma obawy, aby karmić w miejscach publicznych.

– Także polskie Ministerstwo Zdrowia powtarza zalecenie WHO dotyczące tego, aby to było wyłącznie karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy, a następnie karmienie do dwóch lat i dłużej, tak długo, jak chce mama i dziecko, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających, czyli generalnie długie karmienie piersią jest zalecane – mówi Anna Koronkiewicz-Wiórek, prezeska Stowarzyszenia Ochrony Promocji i Wsparcia Karmienia Piersią.

Pani Karolina ma czwórkę dzieci, każde z nich karmiła piersią. I każde z dzieci było inne. Pierwsza córka potrzebowała karmienia dłużej, a druga sama zdecydowała o tym, że już nie potrzebuje mleka mamy. Pani Karolina świadomie zdecydowała się na karmienia piersią i nigdy nie krępowała się karmienia w miejscach publicznych: 

– Nigdy nie zdarzyło mi się, aby ktoś miał pretensje, chociaż zawsze się tego bardzo obawiałam. Ja nie mam problemów z karmieniem w miejscach publicznych, ale dla mnie jest ważna moja prywatność, więc staram się zawsze zasłonić. Raczej słyszałam dobre komentarze, raczej takie rozczulające typu „Ojej jak ślicznie” lub tego typu rzeczy. Wiele słyszałam od koleżanek, że je spotkały takie przykre, nieprzyjemne sytuacje, ale mi się to nigdy nie zdarzyło – mówi Karolina Słocińska, mama, która karmiła wszystkie swoje dzieci piersią.

Prezeska stowarzyszenia Ochrony Promocji i Wsparcia Karmienia Piersią, Anna Koronkiewicz-Wiórek, od lat zabiega o to, aby kobiety mogły swobodnie karmić piersią i aby miały jak największy dostęp do wiedzy na ten temat. Jednym z aspektów promocji karmienia piersią – także w miejscach publicznych – jest pomysł na to, aby w powstała rzeźba karmiącej krasnalki.

– Ona ma siedzieć sobie na malutkiej ławeczce i karmić piersią i ma stać obok ławki, na której mogą usiąść mamy i nakarmić swoje maleństwo. Ma być taką zachętą.Ona ma oswajać społeczeństwo z widokiem mamy karmiącej, ma też zachęcić mamy, żeby wychodziły z domu i karmiły swoje maleństwa –  mówi Anna Koronkiewicz-Wiórek, prezeska Stowarzyszenia Ochrony Promocji i Wsparcia Karmienia Piersią.

Autorką projektu krasnalki karmiącej piersią jest artystka i entuzjastka karmienia naturalnego – Maciejka Bokrzycka. Rzeźba ma stanąć na placu zabaw na wyspie Bielarskiej. Żeby krasnalka powstała potrzebne są pieniądze, dlatego została zorganizowana zbiórka na portalu https://zrzutka.pl/9cx9gk.

Organizatorki zrzutki chcą postawić rzeźbę na początku sierpnia, bo wtedy obchodzony Światowy Tydzień Karmienia Piersią. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy