Zobacz nowe autobusy MPK we Wrocławiu

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Wrocławskie MPK wymienia kilkunastoletnie autobusy marki Volvo na nowoczesne, w pełni klimatyzowane pojazdy Mercedesa.

Kiedy wrocławianie pojadą nowymi autobusami?

Nowe autobusy mają wyjechać na ulice Wrocławia już 1 września. Łącznie będzie to 31 krótkich autobusów solo oraz 29 przegubowych.

Będziemy zastępować pojazdy archaiczne pod względem technicznym. Są one kilkanaście lat na rynku samochodów. Zastępujemy je autami najnowocześniejszymi – Mercedesami Citaro 2 – opowiada Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Autobusy Mercedesa wyposażone są m.in w monitoring, system informacji pasażerskiej oraz porty USB. 

Sprzęt jest lepszy, więc jeździ się dużo lepiej. Autobusy są ciche, jest ogromny komfort jeśli chodzi o wyciszanie dziur i wybojów na drogach – dodaje Nicole Stachowiak, kierowca MPK Wrocław.

Nowe autobusy bardziej ekologiczne. Wrocławskie MPK stawia na odzyskiwanie energii

Mercedesy posiadają również tzw. moduł rekuperacyjny, w którym magazynowana jest energia odzyskiwana podczas hamowania, co wpływa na mniejsze zużycie paliwa i tym samym mniejszą emisję dwutlenku węgla.

– Dzięki zastosowanym filtrom, technologii silnika, ilość spalania szkodliwych związków jest śladowa i na granicy wykrywalności – tłumaczy Artur Konarski, prezes zarządu Evobus Polska

Autobusy zostały wzięte w 10-letnią dzierżawę. Koszt kontraktu wyniósł miasto około 120 milionów złotych.

Nowe autobusy to nie wszystko. Wrocławskie MPK inwestuje

– Nakłady na MPK są zawsze wysokie, ale konieczne i cieszą, bo za każdym razem podnosimy standard podróży. Niedawno ogłosiliśmy przetarg na 46 nowych tramwajów, a teraz kolejnych 60 autobusów – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Oprócz dzierżawy, przedstawiciel Mercedesa będzie się również zajmować serwisowaniem autobusów.

– Ta umowa to nie tylko sama dzierżawa. Fachowcy będą nam pomagali w utrzymaniu sprawności tych aut – wyjaśnia Krzysztof Balawejder

Wymiana 60 autobusów MPK to kolejna inwestycja, która ma poprawić transport zbiorowy we Wrocławiu.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy