Komunie i bierzmowania podczas epidemii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ograniczenia związane z epidemią wymuszają zmiany w działaniu Kościoła. Pierwsza Komunia Święta i bierzmowanie zostaną przełożone.

Komunie i bierzmowania przesunięte

Oba sakramenty, co wynika z tradycji pierwszych chrześcijan, wymagają przygotowań. Te jednak nie są obecnie możliwe.

Kwestia pierwszych Komunii została uregulowana dekretem księdza biskupa. Do momentu, kiedy dzieci nie wrócą do szkół nie możemy organizować żadnych spotkań z nimi, nie możemy przygotowywać dzieci do pierwszej Komunii i tym bardziej organizować tych uroczystości czy pierwszych spowiedzi. A więc tak naprawdę do momentu aż dzieci do szkół nie wrócą przygotowania do pierwszej Komunii zostają zawieszone – wyjaśnia rzecznik archidiecezji wrocławskiej, ksiądz Rafał Kowalski.

Poszczególne parafie przygotowują alternatywne terminy pierwszej Komunii Świętej.

Jest przesunięta pierwsza Komunia Święta, u nas na 20. września, tak na dzień dzisiejszy planujemy. Zobaczymy, wiadomo, jak się będzie wszystko rozwijać. Jeśli ta epidemia ustąpi, to 20. września planujemy pierwszą Komunię Świętą – o planach parafii mówi jej wikary, ojciec Rafał Bendkowski.

Terminy pierwszych Komunii ustalą proboszczowie i rodzice

Przygotowania ruszą jednak dopiero wtedy, gdy minie stan epidemii. Ostateczne decyzje mają być uzgodnione z rodzicami dzieci. 

Organizację pierwszej Komunii zostawiamy organizacji proboszczów i rodziców. To znaczy, że proboszcz razem z rodzicami mają ustalić, czy ta Komunia Święta odbędzie się w najbliższym terminie czy będzie przeniesiona na wrzesień czy też na każdy inny termin. I tutaj przede wszystkim zwracamy uwagę na to, żeby jednak w tym momencie podejść do tych spraw indywidualne. To znaczy żeby nie decydowała wola większości czy jakieś głosowanie – zapewnia rzecznik wrocławskiej archidiecezji.

Kościołowi zależy na tym, aby na nikim nie była wywierana presja grupy. Możliwe będzie także przystępowanie do sakramentu indywidualnie.

Mogą być takie sytuacje, że ktoś w rodzinie przeszedł jakąś chorobę i jest w grupie ryzyka. Albo dziecko jest w gorszym stanie zdrowia. W związku z tym zakładamy, że może być taka sytuacja, że ktoś przystąpi do pierwszej Komunii indywidualnie albo na przykład w mniejszej grupie. To nie jest powiedziane, że to musi być jeden termin dla wszystkich dzieci w parafii. Może być kilka takich terminów. Nie zawsze musi to być niedziela, może to być na przykład sobota. Może to być rozłożone na kilka uroczystości – wyjaśnia ksiądz Kowalski.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko przystąpiło do Komunii Świętej w innej parafii.

Były takie sytuacje, że na przykład dzieci, które uczyły się w jakiejś innej szkole i przystępowały do Komunii Świętej poza swoją parafią. Taka możliwość oczywiście istnieje. Natomiast wiąże się to w tym przypadku tylko i wyłącznie ze zgodą księdza proboszcza rodzinnej parafii, który wyraża taką zgodę na przystąpienie do Komunii Świętej poza parafią. Ale takie możliwości istniały już wcześniej i to była normalna praktyka – przypomina rzecznik.

Kiedy będą bierzmowania?

Terminy bierzmowań także zostały przesunięte.

Bierzmowanie wiąże się przede wszystkim z obecnością biskupa na parafii, a wszystkie wizyty biskupów, wizytacje czy różnego rodzaju uroczystości z ich udziałem zostały w tym momencie odwołane i zawieszone. Bierzmowania zostały przełożone na czas bliżej nieokreślony. Na ten czas, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że bezpieczne jest już zorganizowanie spotkania w większym gronie  – dodaje ksiądz Kowalski.

Wszelkie przygotowania do sakramentów rozpoczną się, gdy dzieci i młodzież powrócą do szkół.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy