Kwarantanna i koronawirus, a zasiłek z ZUS

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na terenie Dolnego Śląska kwarantanną ze względu na koronawirusa objętych jest ponad 300 osób. Na jakie świadczenia można liczyć z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po zakończeniu kwarantany?

Jeżeli państwowy powiatowy inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby.

Zasiłek ZUS z powodu kwarantanny. Tak wyglądają procedury

– Każda osoba, która zostanie poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń z funduszu chorobowego. Jeżeli dostaniemy zaświadczenie od inspektora sanitarnego lub lekarza, że powinniśmy zostać w domu, wtedy informujemy pracodawcę lub ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu. 

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek.  Kiedy i gdzie należy złożyć druk kwarantanny?

– Druku kwarantanny nie trzeba od razu dostarczać, on jest potrzebny dopiero po okresie kwarantanny. Chodzi o to, żeby przesłać do ZUS-u dokument, na podstawie którego będzie później wypłacone świadczenie. Świadczenie ZUS-u to najczęściej 80% zarobku – tłumaczy Paweł Wróblewski, Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrocławiu.

Zamknięte przedszkole albo szkoła? Zasiłek też przysługuje

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje również w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko.

– Podobna jest sytuacja w przypadku rodziców, których dzieci nie mogą iść do przedszkola, szkoły czy żłobka, bo jest zamknięty z tego samego powodu. Każdy rodzic ma prawo do dodatkowych 14 dni pozostania z dzieckiem w domu i otrzymania za to zasiłku w ramach opieki nad dzieckiem – dodaje Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu. 

W przypadku gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

Czytaj także:

Zobacz również

Witamy w kolejnym odcinku programu Medycyna na PWR. Tym razem przeniesiemy się do świata młodych ludzi, przyszłych lekarzy, którzy już dziś kształtują przyszłość polskiej medycyny.
Na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej z inicjatywy studentów powstało 5 studenckich kół naukowych o różnej tematyce, które oferują młodym adeptom sztuki lekarskiej nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim możliwość zdobywania praktycznych umiejętności.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy