Minister nauki i szkolnictwa wyższego z wizytą na Dolnym Śląsku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, spotkał się z rektorami dolnośląskich uczelni. Spotkanie to odbyło się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Podczas spotkania Minister zapowiedział m.in. zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym. Zostały też poruszone kwestie stypendialne oraz akademików, a także była mowa o zwiększeniu aktywności, jeśli chodzi o współpracę międzynarodową pomiędzy uczelniami.

Cieszę się, że to spotkanie jest u nas, ale cieszę się przede wszystkim, że jest tutaj całe środowisko rektorów, nie tylko z Wrocławia, ale także z całego Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Myślę, że to jest takie miejsce, w którym będziemy mogli porozmawiać o tym, jak ten region moglibyśmy rozwijać. Mam nadzieję, że Minister nam pomoże, aby rozwijał się tak, aby był regionem silnym – mówi prof. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Minister Nauki zapowiada, że jeśli chodzi o zmiany w Ustawie o Szkolnictwie Wyższym, to wstępne propozycje zmian mają się pojawić już w połowie roku bieżącego roku. Kolejną rzeczą nad którą obecnie pracuje Ministerstwo Nauki jest pozyskanie środków na badanie i rozwój. 

Nasi poprzednicy nie przypilnowali tego, żeby środki na badania i rozwój w Krajowym Planie Odbudowy były na poziomie średnieuropejskiej, czyli tych 10%. Co to znaczy 10% z 250 miliardów złotych? To jest 25 miliardów na badania i rozwój. Staramy się, żeby negocjować jeszcze w Komisji Europejskiej możliwość wykorzystania środków właśnie na badania i rozwój przez uczelnie wyższe. Zobaczymy, pewnie w marcu te decyzje będą zapadały – mówi Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Podczas spotkania z dziennikarzami minister wspomniał o tym, że jednym z kroków w kierunku rozwoju polskiej nauki na arenie międzynarodowej było powołanie prof. Patrycji Matusz, prorektorkę Uniwersytetu Wrocławskiego ds. projektów i relacji międzynarodowych na pełnomocniczkę ministra nauki ds. współpracy międzynarodowej i prezydencji. 

Pani profesor ma w tym zakresie ogromne doświadczenie, więc już pracujemy nad tym, jak ta polska prezydencja ma wyglądać – mówi Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Obecnie w Polsce studiuje 1,3 mln studentów. W związku z czym, ciągle też rośnie zapotrzebowanie na miejsca w akademikach.

Będę prosił, żeby uczelnie się przestawiły w swoich planach inwestycyjnych właśnie na remonty i budowę akademików. Będziemy oczywiście również w tym zakresie pomagali. Właśnie w tej chwili jesteśmy po uzgodnieniach z Krzysztofem Hetmanem, ministrem rozwoju i technologii Polski, z Ministerstwem Rozwoju. Chcemy doprowadzić do zmiany ustawy o funduszu dopłat, żeby w tej ustawie oprócz mieszkań komunalnych na wynajem, dopisać uczelnie wyższe i przeznaczenie tych środków na remont i budowę akademików – mówi Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Myśmy zakończyli właśnie remont akademika w kampusie Biskupin, w którym nie ma tej substancji mieszkaniowej i ci studenci dojeżdżają. To są dodatkowe koszty. W tej chwili to jest akademik, który ma jedynki z aneksem i z własną łazienką i dwójki dokładnie tak samo wyposażone. Wypracowaliśmy jakiś taki system, żeby zachęcić studentów do mieszkania tam – mówi prof. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Minister podkreślił również, że Ministerstwo Nauki będzie sprawdzać wszystko, co będzie wzbudzało niepokój w zakresie szkolnictwa wyższego.

Bo jakość kształcenia jest kluczową sprawą. Dzisiaj nie ilość uczelni, a jakość tych uczelni jest dla nas rzeczą najważniejszą. Więc nie będę miał żadnych oporów. Jeżeli będą jakiekolwiek uczelnie, które tej jakości nie utrzymują, będę podejmował decyzję o ich zamknięciu – mówi Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zobacz również

Jeżów Sudecki to niewielka miejscowość 5 kilometrów od Jeleniej Góry. Znajduje się tutaj wyjątkowe miejsce. Kiedyś Góra Szubieniczna czy Wisielcza, teraz Góra Szybowcowa z widokami na Góry Kaczawskie, Izerskie, Karkonosze i Rudawy Janowickie. To miejsce znaczy wiele dla światowego szybownictwa. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy