Rok Edyty Stein. Wystawa „Wpisana we Wrocław” w CHZ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Centrum Historii Zajezdnia pojawiła się nowa wystawa pod tytułem „Wpisana we Wrocław”, która jest związana z życiem Edyty Stein. O tym, co to za wystawa i o czym opowiada porozmawialiśmy z Juliuszem Woźnym z Centrum Historii Zajezdnia.

We Wrocławiu trwa właśnie rok Edyty Stein. Wśród wielu różnych inicjatyw pojawiła się właśnie ta. Jej twórcą jest dr Maciej Zapiór – naukowiec, astronom, który zajmuje się taką nową dziedziną fotografii, jaką jest solarygrafia. Polega to na tym, że w pudełku jest umieszczony papier fotograficzny, który jest eksponowany przez kilka miesięcy i na tych zdjęciach utrwala się to, co jest stałe. Krótko mówiąc nie zobaczymy na tych fotografiach ludzi, nie zobaczymy samochodów. Zobaczymy obiekty architektoniczne i co ciekawe ruch słońca. Stąd właśnie ta nazwa nawiązująca do nazwy słońca „sole”. Chodzi o to, żeby pokazać elementy, które są w naszej rzeczywistości stałe, nie przemijające. To jest taka paralela, metafora tego, co jest związane z życiem Edyty Stein, która w swoim życiu poszukiwała prawdy, czegoś stałego, czegoś na czym mogłaby się oprzeć i znalazła to w Bogu, w religii. Przypomnę, że wstąpiła do zakonu, została karmelitanką. – Co ciekawe zostały tu przedstawione obiekty, które były związane z życiem Edyty Stein. Co między innymi możemy zobaczyć na tych zdjęciach? – Między innymi kościół św. Michała Archanioła, do którego Edyta przez dłuższy czas chodziła. Zobaczymy także grób Augusty, matki Edyty Stein, jak również grób ojca, który zmarł, kiedy Edyta miała 2 lata. Zobaczymy szereg miejsc, które były związane z jej życiem. Tutaj mamy na przykład ul. Jedności Narodowej, gdzie przez pewien czas był skład drewna matki Edyty Stein. To była bardzo ciekawa postać moim zdaniem. Interesując się życiem Edyty Stein radzę też spojrzeć na życie Augustyny. Myślę, że rzecz bardzo głęboko osadzona w historii naszego miasta i naprawdę fascynująca – mówi Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.

Często tutaj się coś dzieje, więc staram się przychodzić. Czasem też uda się wnuki zachęcić, jak są jakieś imprezy. – Tym razem, co pani chciałaby tutaj zobaczyć, obejrzeć? – Czytałam, że ta wystawa jest, dlatego przyszłam, żeby zobaczyć właściwie na czym ona polega. Jeszcze wejdę też do środka. Chcę tam pójść na dalszą część wystawy stałej – mówi Adamiła Czyniewska, mieszkanka Wrocławia.

Z kolei na zewnątrz, przed budynkiem Centrum Historii Zajezdnia, możemy zobaczyć jeszcze jedną wystawę plenerową, która została przygotowana przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego. Opowiada ona o historii transportu zbiorowego we Wrocławiu.

Miejsce, w którym się znajdujemy, czyli Centrum Historii Zajezdnia to tutaj też kiedyś była zajezdnia tramwajowa, potem dopiero zmieniono ją na autobusową. Na wystawie z kolei będziemy zaskoczeni, jak wiele wersji wagonów krążyło kiedyś po Wrocławiu, jakie różne były zastosowania tego całego sprzętu, związanego z transportem miejskim i jak się to wszytko rozwijało – mówi Juliusz Woźny.

Wystawa „Wpisana we Wrocław” związana z życiem Edyty Stein będzie dostępna dla zwiedzających do 8 grudnia. Z kolei wystawę plenerową „Historia Transportu Zbiorowego we Wrocławiu” można zobaczyć do 16 stycznia. Obie wystawy można obejrzeć za darmo. Jednym z nadchodzących wydarzeń w Centrum Historii Zajezdnia jest lekcja pod tytułem „Zabytki Architektury Kijowa XI-XII wieku w czasach radzieckiego totalitaryzmu. Historia zniszczenia i ocalenia”, która odbędzie się już w najbliższy czwartek – 1 grudnia. Wstęp jest wolny.

Zobacz również

Dzień przed ciszą wyborczą Izabela Bodnar zorganizowała konwent wyborczy, na który przyjechali m. in. Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, ale także byli prezydenci Wrocławia – Rafał Dutkiewicz i Stanisław Huskowski. Podczas konwencji kandydatka mówiła o głosach płynach ze strony mieszkańców i o tym, że Wrocław potrzebuje zmiany, a ona te zmiany chce wprowadzać.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy