Święto Nauki we Wrocławiu. Rektorzy złożyli kwiaty pod pomnikiem profesorów lwowskich

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
15 listopada 1945 roku prof. Kazimierz Idaszewski wygłosił pierwszy oficjalny wykład akademicki w powojennej polskiej historii Wrocławia, inaugurując tym samym rok akademicki Uniwersytetu i Politechniki. Na pamiątkę tego wydarzenia 15 listopada we Wrocławiu obchodzone jest Święto Nauki. Zgodnie z tradycją uroczystości rozpoczynają się od złożenia kwiatów przez rektorów wrocławskich uczelni pod Pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich.

Ten wykład zainaugurował pierwszy rok akademicki w powojennym Wrocławiu. Od tego czasu spotykamy się co roku 15 listopada pod Pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich. Trzeba pamiętać, że do Wrocławia przybyła kadra akademicka głównie ze Lwowa. Przybyli tu wybitni naukowcy o międzynarodowej renomie i tak naprawdę to im zawdzięczamy dalszy rozwój środowiska akademickiego we Wrocławiu. To byli nasi ojcowie, których pamięć trwa i, wierzę w to, będzie trwała w kolejnych pokoleniach – mówi prof. dr hab. Krystian Kiełb, Przewodniczący KURWiO i rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławia.

Zaczęło się od profesorów lwowskich, symboliczny był ten pierwszy wykład prof. Idaszewskiego, ale w ogóle organizowanie pierwszych laboratoriów, pierwszych zajęć to było zadanie dla profesorów, którzy przyjechali tutaj ze Lwowa. Ale ważne jest też takie zobowiązanie: Wrocław powołując się na Lwów czy kultywując taką ciągłość, tradycję lwowską jednocześnie bierze na siebie zobowiązane, że będzie również wspaniałym polskim miastem akademickim. To jest ogromne zobowiązanie, gdyż lwowska nauka była potężna – dodaje prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Podwójne święto, to jest święto Uniwersytetu Wrocławskiego. Dlaczego 15 listopada? Dwie daty się na to złożyły, 15 listopada 1702 roku odbył się pierwszy wykład w nowo powołanej Akademii Cesarsko-Królewskiej, utworzonej w październiku tamtego roku, i 15 listopada 1945 roku odbył się pierwszy wykład prof. Idaszewskiego. To był wykład dla Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej, tworzących wówczas jedną uczelnię – mówi prof. dr hab. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy