Warsztaty dla ukraińskiej społeczności akademickiej na UWr

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W dniach 24 i 25 kwietnia na Uniwersytecie Wrocławskim odbyły się warsztaty, które były skierowane do ukraińskiej społeczności akademickiej. W ramach tego wydarzenia do Wrocławia przyjechali przedstawiciele różnych ukraińskich uczelni wyższych, między innymi z Kijowa, Czerniowców i ze Lwowa.

Warsztaty te mają na celu wypracowanie ram współpracy, zarówno jeśli chodzi o stronę dydaktyczną, jak również naukową związaną z obecnie trudną sytuacją w Ukrainie. Chcemy pokazać, zaprezentować, jak funkcjonują uczelnie w Polsce i w Europie oraz pokazać także kierunki, w których zdążają uczelnie europejskie – mówi prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Warsztaty miały na celu między innymi wspomóc rozwój edukacji w Ukrainie. Była to także okazja do tego, aby uczestnicy z Ukrainy poznali członków Sojuszu Uniwersytetów Europejskich Arqus, do którego również należy Uniwersytet Wrocławski.

Kiedy miał miejsce najazd Rosji na Ukraine od samego początku probowaliśmy skontaktować się z parterami z Ukrainy by pomoc im jak najszybciej w sposób humanitarny, ale również na dłuższą i wiekszą skale. Widzimy to przedsięwzięcie jako okazję do zgłębienia naszej współpracy – mówi Dorothy Kelly, koordynatorka Arqus Alliance.

Łącznie do udziału w warsztatach zaproszono cztery Uniwersytety z Ukrainy. Wśród nich Narodowy Uniwersytet Akademii Kijowsko-Mohylańskiej oraz Kijowski Uniwersytet Narodowy. Spotkania mogły odbyć się dzięki funduszom Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Tak naprawdę to jest to moja pierwsza wizyta tutaj na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest to także pierwsze tego typu spotkanie, w trakcie którego, dzięki Uniwersytetowi Wrocławskiemu, możemy również zapoznać się z członkami sojuszu Arqus. Za co raz jeszcze chciałabym podziękować Uniwersytetowi Wrocławskiemu oraz Narodowej Agencji Akademickiej, dlatego że jest to genialny pomysł, żeby za pomocą polskich uczelni wyższych dołączyć ukraińskie uniwersytety do europejskich sojuszy akademickich – mówi Larysa Chovnyuk, dyrektor biura współpracy międynarowdej  The National University of Kyiv-Mohyla Academy.

– Dla nas to nie jest pierwsza wizyta na Uniwersytecie Wrocławskim. Mamy długą historię naszej współpracy, która rozpoczęła się ponad 20 lat temu. Nasza współpraca jest różnorodna i wielotorowa. Współpracując między innymi z sojuszem Arqus, którego członkiem jest również Uniwersytet Wrocławski, możemy dodatkowo korzystać z doświadczenia i najlepszych praktyk innych europejskich uniwersytetów, nawiązywać kontakty międzynarodowe, żeby potem móc wdrążyć to w życie w naszym uniwersytecie – mówi Ksenia Smyrnova, prorektor  ds. współpracy międzynarodowej Taras Shevchenko National University of Kyiv.

Relacje polsko-ukraińskie na Uniwersytecie Wrocławskim ciągle się rozwijają i nabierają nowego kształtu.

Od razu, jak tylko rozpoczęła się agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, powstał na Uniwersytecie Wrocławskim komitet „Solidarni z Ukrainą”, który świadczył doraźną pomoc uchodźcom z Ukrainy. Obecnie podnosimy tę współpracę i pomoc na troszkę wyższy poziom, mianowicie powołałem parę dni temu pełnomocnika rektora ds. współpracy z Ukrainą – mówi Robert Olkiewicz.

Dla nas współpraca z Ukrainą zaczęła się bardzo dawno, w tej chwili jest po prostu nowy kontekst w który próbujemy się wpisać. W ramach tego, chcemy też wykorzystać nasze możliwości funkcjonowania w takich właśnie stowarzyszeniach, aliansach, jak chociażby sojusz Arqus, do którego należy Uniwersytet Wrocławski – mówi prof. dr hab. Jarosław Syrnyk, pełnomocnik rektora ds. z Ukrainą.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy