25 lat za zbrodnię Miłoszycką

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
25 lat więzienia, taki wyrok zapadł dziś w sprawie zbrodni w Miłoszycach, za którą 18 lat niesłusznie przesiedział w więzieniu Tomasz Komenda. Norbert Basiura i Ireneusz M. Zostali uznani winnymi zabójstwa z zamiarem ewentualnym.

-Tych czynów to jest zgwałcenia i zabójstwa z zamiarem ewentualnym, w żaden sposób nie można rozgraniczyć– mówił sędzia Marek Poteralski.

Sąd w uzasadnieniu oczytał, że czyn dokonany przez sprawców nie był jedynie gwałtem. Pozostawienie Małgosi rozebranej i pijanej co wynikało z zeznań świadków, spowodowało w mroźną noc jej szybkie wychłodzenie.

Jednoznacznie świadczy o tym, że oskarżeni przewidując, że może zdarzyć się najgorsze mieli to w obojętności- stwierdził Poteralski.

Proces oskarżonych Ireneusza M i Norberta Basiury trwał od maja 2019 r. W trakcie rozprawy ponownie przesłuchano świadków, ale jak sąd zaznacza w odczycie uzasadnienia pod uwagę wzięto przede wszystkim zeznania tuż po zbrodni, które wg. Sądu były wiarygodne.

Marek Poteralski w uzasadnieniu odczytał fragmenty zeznań świadków, z których jasno wynika, że słyszano głosy wołające mamo! Mamo! Z miejsca, w którym znaleziono później Małgosię.

Są to w ocenie sądu bardzo ważne zeznania świadka– dodaje Poteralski.

Poza zeznaniami świadków sąd uwzględnił badania z materiału genetycznego nasienia oraz krwi znalezionego na odzieży pokrzywdzonej. Wyjaśniono, że w latach 90 nie było możliwości przeprowadzenia takiego badania. Natomiast odcisk zębów pozostawionych na ciele Małgosi stwierdzono za niewiarygodny dowód. 

Z uzębienia można uznać dowód jedynie w zakresie identyfikacji zwłok– wyjaśnia Poteralski.

Dodaje, że w latach 90 nie było możliwości znalezienia śladów nasienia, natomiast teraz są możliwości do wykrycia nawet najmniejszych śladów, z których można przeprowadzić badania.

Na rozprawie, jako oskarżyciele posiłkowi pojawili się rodzice Małgosi, którzy po raz kolejny muszą przeżywać tragedię, która spotkała ich przeszło 20 lat temu. 

Norbert Basiura odpowiadający z wolnej stopy został aresztowany po odczytaniu wyroku, który jest nieprawomocny. Natomiast Ireneusz M. Przebywał w areszcie w związku z innymi przestępstwami na tle seksualnym. 

 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy