Krewetki – nowy nurt akwarystyki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Akwarystyka kojarzy się z rybami, ponieważ to one są najczęściej mieszkańcami domowych akwariów. Okazuje się jednak, że hodować w nich można także krewetki.

Jeszcze kilka lat temu hodowla krewetek akwariowych była w Polsce dziedziną praktycznie nieznaną.

Postawiłem w pokoju zbiornik z krewetkami Red Cherry. Pierwsze podstawowe krewetki, od których chyba większość akwarystów-krewetkomaniaków zaczyna, to właśnie od krewetek Red Cherry. I to były moje pierwsze krewetki, bo chciałem zobaczyć coś innego, inny świat. Zobaczyć inne zwierzęta w tym akwarium, nie standardowo, tak jak większość ma ryby – wspomina Andrzej Szkalnny, hodowca krewetek prowadzący na serwisie YouTube kanał o tych zwierzętach.

Wzrost popularności krewetek można wyjaśnić ich bogatą kolorystyką i ogromną różnorodnością.

– Kolorów krewetek, wzorów krewetek jest tak dużo. Powstają co rusz nowe krewetki, bo te zwierzęta można krzyżować między sobą i uzyskiwać nowe odmiany – wymienia właściciel kanału Szopen’s Shrimp.

Akwarium idealne do niewielkiego mieszkania

Względy praktyczne również przemawiają za krewetkami. Na krewetkarium, czyli zbiornik z tymi zwierzętami, mogą sobie bowiem pozwolić także osoby nie mające zbyt wiele wolnego miejsca.

– To są malutkie zbiorniczki trzydziestolitrowe, które mogą stać na biurku, mogą stać na blacie w kuchni, mogą być w salonie. Możemy w tak na prawdę małym naczyniu stworzyć malutki ekosystem, który dostarcza nam wielu atrakcyjnych sytuacji – informuje Michał Czerwiński, właściciel sklepu akwarystycznego Trzmiel.

Pasjonaci krewetek przekonują, że hodowla najłatwiejszych odmian nie jest wcale aż tak trudna. Należy zdobyć po prostu podstawy wiedzy o akwarystyce.

Jeżeli się zrobi ten pierwszy krok i zaczniemy robić coś w tym kierunku i poznamy głębiej troszeczkę o co w tym chodzi, to później naprawdę hodowla krewetek jest prosta. I nie jest to nic trudnego, tylko jak w każdej innej dziedzinie, trzeba zapewnić im dobre warunki: dobrą filtrację, dobrze odżywiać te krewetki – zaznacza Szklanny.

Akwarium dobre dla dziecka

Zdaniem akwarystów obserwacja zbiornika to świetny sposób na relaks. Niektórzy dodają, że akwarium to także sposób, aby zainteresować dzieci przyrodą i nauczyć je odpowiedzialności.

Obcowanie z akwarium pozwala nauczyć dziecko odpowiedzialności i cierpliwości. To jest bardzo ważne, ponieważ tutaj nie robimy niczego szybko. Wszystkie czynności wykonujemy w sposób przemyślany i precyzyjny – dodaje Czerwiński.

Akwaryści, zarówno hodowcy ryby jak i krewetek, zgadzają się co do jednego. Ich zdaniem prowadzenie zbiornika to niesamowita okazja do obserwacji natury.

To jest naprawdę coś interesującego, coś ciekawego, coś innego. Dla osób, które nigdy nie miały styczności z akwarystyką, to będzie to naprawdę cudowny, nowy świat do podziwiania i obserwowania. To będzie okazja, aby się zapoznać z tymi mikroorganizmami, z tymi zwierzątkami które znajdują się pod wodą – stwierdza Szklanny.

Dla osób które nie mają miejsca na duży zbiornik dla ryb, krewetki mogą być dobrą alternatywą. Te zwierzęta to z całą pewnością urozmaicenie polskiej akwarystyki.

Zobacz również

W tym roku zespół pieśni i tańca „Kalina” Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu obchodzi swoje 40. urodziny. Obchody potrwają przez cały grudzień. Rozpoczęły się one od uroczystego otwarcia wystawy w Akademii Wychowania Fizycznego, która przedstawia całą historię zespołu. Kontynuowane będą w Teatrze Muzycznym Capitol, bo to tam 11 grudnia odbędzie się uroczysty koncert z okazji jubileuszu.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy