Majówka: dokąd wybrać się na wycieczkę poza Wrocław?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na Dolnym Śląsku pojawi się wyczekiwane przez wszystkich słońce. Będzie ciepło i przyjemnie. Idealnie na długi weekend. W tym roku majówka będzie przedłużeniem weekendu - podpowiadamy, gdzie wybrać się na jednodniową wycieczkę poza Wrocław.

Majówka i piękna pogoda to dobry czas na spędzenie wolnego na łonie natury. Warto wybrać się około 60 kilometrów od Wrocławia na południe do Niemczy. Arboretum Wojsławice, czyli cześć ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, to propozycja, która zachwyca bogactwem tysięcy gatunków roślin i drzew.

W niezwykle malowniczych okolicznościach przyrody na Wzgórzach Niemczańsko-Strzelińskich i to jest niezwykły walor. Różnica poziomów między dolną a górną częścią Arboretum to 30 metrów, widoki są wspaniałe. To jest powierzchnia 62 hektary, a większość dostępna dla gości. Pokazujemy, oferujemy, udostępniamy wiele ciekawych elementów między innymi – ten jest najważniejszy – wielkie, potężne kolekcje roślin. To jest ponad 15 tysięcy gatunków i odmian zgromadzonych na tym terenie – mówi Hanna Grzeszczak-Nowak, Arboretum Wojsławice Uniwersytetu Wrocławskiego.

50 kilometrów od Wrocławia na zachód znajduje się wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska – cysterski zespół klasztorny w Lubiążu to drugi co do wielkości obiekt sakralny i jednocześnie największe opactwo cysterskie. Klasztor prawie dwu i półkrotnie przewyższa Wawel. Na uwagę zasługują także barokowe wnętrza.

To jest Sala Książęca, kubaturowo można porównać ją do czteropiętrowego bloku mieszkalnego. Ma 14 metrów wysokości i ponad 420 metrów kwadratowych powierzchni. Nie ma takiego drugiego obiektu. Architektura również, bo to jest piękny barok, a barok jak to barok – miało być na bogato, więc te detale architektoniczne są bardzo wyjątkowe. Mamy również pusty kościół, to też ewenement na skalę kraju, bo w Polsce nie mamy pustych kościołów. One funkcjonują, a my mamy taki, który nie funkcjonuje – wyjaśnia Magdalena Moskal, fundacja „Lubiąż”.

Na północ od Wrocławia na spragnionych odpoczynku od miasta czeka kompleks Stawów Milickich. To kilometry szlaków rowerowych i pieszych wśród zieleni i śpiewających ptaków.

Najważniejszym punktem dla każdego turysty, który tutaj przyjeżdża, powinny być wieże i czatownie, gdzie jest możliwość oglądania tych ptaków z bliska. To jest ponad 300 gatunków, z czego 70 gatunków, to gatunki gniazdujące. Oprócz ptaków, na stawach możemy spotkać inne zwierzęta, dziki, sarny i jelenie – podkreśla Damian Żuber, Stawy Milickie S.A.

Wszystkie atrakcje czekają na państwa zaledwie 50-60 kilometrów od Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy