Makieta 3D obozu Gross-Rosen powstaje na PWr

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Naukowcy z wydziału W-6 Politechniki Wrocławskiej zeskanowali były obóz koncentracyjny Gross-Rosen. To pierwszy taki ich historyczny projekt. Co ciekawe, dzięki takiej wizualizacji możliwe będzie stworzenie makiety 3D dla tego obiektu, a także w przyszłości wirtualnego spaceru dostępnego dla wszystkich.

Dzięki pracy doktorów z Politechniki Wrocławskiej będzie można obejrzeć między innymi bramę wjazdową do obozu, krzyż, kantynę SS, ścianę pamięci i barak nr 7, który został odtworzony w całości.

– Makieta 3D dla osób niepełnosprawnych, to cel tego projektu. Będzie to kolejny etap naszych prac na ten moment obiekt mamy zinwentaryzowany, pomierzony i to wszystko zostało przesłane do muzeum – mówi dr inż. Jarosław Wajs, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr.

A to wszystko, dzięki chmurze punktów. Taka makieta 3D ma powstać lada moment. Do pomiarów naukowcy wykorzystali technologię mobilnego skanowania laserowego. Taka technika wykorzystuje skaner laserowy zamontowany na samochodzie. Sam pomiar odbywał się podczas jazdy.

– Poruszaliśmy się pomału po obiekcie, żeby wszystko precyzyjnie zmierzyć. Przemieszczaliśmy się z prędkością 20 km/h autem – podkreśla dr inż. Damian Kasza, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr.

Prace zmierzenia obozu, dzięki takiej technologii, trwały zaledwie dwa dni.

– Cieszymy się, że taki sprzęt, który posiadamy sprawdził się do tego typu obiektów. To było wyzwanie troszkę inne mające wydźwięk historyczny, a nam udało się wszędzie wjechać – dodaje dr inż. Jarosław Wajs, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr.

I to w jakim stylu. Naukowcy są zadowoleni z efektu, a po stworzeniu makiety byłego obozu, będzie możliwie także opracowanie wirtualnego spaceru po tym obiekcie.

– Dane te mogą być wczytywane do silników 3D, do wygenerowania takiego wirtualnego spaceru, który przypominałby grę, który by się obracał i tak dalej – podkreśla dr inż. Jarosław Wajs, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr.

Taki wirtualny spacer po muzuem Gross Rosen możliwe, że będzie już dostępny w przyszłym roku.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy