Najmłodsi wracają do szkół

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Po feriach dzieci z klas 1-3 wrócą do szkół - tak zdecydował rząd. Starsi uczniowie będą nadal mieć zajęcia online. Jak szkoły zamierzają zorganizować naukę dla najmłodszych uczniów?

Szkoła Podstawowa nr 107 we Wrocławiu planuje rozdzielić poszczególne klasy na kilka pięter ze względu na wielkość budynku. Mimo to, decyzja o powrocie najmłodszych uczniów do szkół wciąż budzi pewne obawy.

Największą obawą jest to czy nie będzie zakażeń wśród nauczycieli jeszcze nie zaszczepionych – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 107 we Wrocławiu, Dariusz Cichy.

Jeśli chodzi o szczepienia, to tu ciężko coś więcej powiedzieć, poza tym co wszyscy wiemy, czyli, że nauczyciele znaleźli się w tej pierwszej grupie do szczepień. Ta grupa jest liczna, mówi się nawet o 10 milionach osób, to potrwa kilka miesięcy – mówi Dolnośląski wicekurator oświaty, Janusz Wrzal.

Nauczyciele do końca tygodnia będą testowani na obecność koronawirusa. W województwie dolnośląskim zgłosiły się 2/3 nauczycieli szkół podstawowych czyli niecałe 8 tysięcy osób. Testowanie będzie trwać do piątku – 15 stycznia. Jak tłumaczy wicekurator oświaty we Wrocławiu decyzja wiąże się z troską o najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z edukacją. Nauka zdalna w ich przypadku nie jest najlepszym rozwiązaniem.

To rozwiązanie można było przyjąć w tej szczególnej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, w okresie pandemii, ale to nie może trwać długo. Te dzieci musiały jak najszybciej powrócić do szkół. Wszędzie słychać w koło opinie, ile szkód w psychice tych młodych ludzi wywołało to odosobnienie, w jakim się znajdują od kilku miesięcy – mówi Janusz Wrzal, Dolnośląski wicekurator oświaty.

Powrót dzieci do szkoły wiąże się z obostrzeniami, które nie tylko będą obowiązywać w salach, ale i w świetlicach i stołówkach. Jak szkoły zamierzają zapewnić bezpieczeństwo?

Na przerwach dzieci będą nosiły maseczki, nauczyciele będą także nosić nakrycie na usta i nos. W czasie lekcji oczywiście nie, bo jest to związane z aktywnością dzieci i funkcjonowaniem ich w szkole. Jeśli nauczyciele będą chcieli nosić maski w czasie zajęć lekcyjnych, to będą mogli to robić, bo jest to ich bezpieczeństwo bezpośrednie – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 107 we Wrocławiu, Dariusz Cichy.

Już za tydzień szkolne ławki, które na razie są puste, ponownie się zapełnią.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy