Odkryto skarby na Uniwersytecie Medycznym!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jesteśmy na terenie dawnej apteki Uniwersytetu Medycznego. Odkryto tutaj skarby, czyli dokumenty sprzed 100 lat!

– Podczas prac rozbiórkowych robotnicy, odkrywając poszycie dachu, pomiędzy dachówkami, znaleźli stare papiery. Po głębszej analizie okazało się, że są to historyczne, bo ponad 100-letnie druki aktów urodzenia i pokwitowania wypłat jeszcze ze starego Breslau – mówi Monika Szymańska-Antosiak, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

– Mają bardzo fajną wartość historyczną, a przede wszystkim pokazują to, że nasza uczelnia, to nie tylko ten uniwersytet, który znamy w tej chwili i nie tylko historia od zakończenia wojny, ale to setki lat uczelni medycznej we Wrocławiu – mówi prof. Tomasz Zatoński, prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Pliki dokumentów z przedwojennego Breslau są napisane ozdobnym gotykiem i zachowane w bardzo dobrym stanie. Jest to prezent dla Uniwersytetu Medycznego, który tworzy nowe muzeum.

– Mamy takie rozproszone miejsce, które chcielibyśmy zgromadzić, zinwentaryzować zasoby wszystkich tych jednostek. Powołane zostało Muzeum Uniwersytetu Medycznego, które będzie zlokalizowane w obrębie starego kampusu i będzie fantastycznym miejsce do zobaczenia – podkreśla prof. Tomasz Zatoński, prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Tam również będzie można zobaczyć nowo odkryte dokumenty. Remont dawnej apteki Uniwersytetu Medycznego ma zakończyć się późną wiosną 2022 roku, budynek ten zyska drugie życie.

– Będzie tutaj w ramach projektu Centrum Symulacji Medycznej i będzie pełnił funkcje dydaktyczną, będziemy szkolić tutaj lekarzy chirurgów – dodaje Monika Szymańska-Antosiak, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Nikt się nie spodziewał, że w tym miejscu można jeszcze odkryć takie dokument. Wiele lat po wojnie, Wrocław zaskakuje jeszcze takimi historycznymi skarbami.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy