Poloneza czas zacząć – wrocławscy maturzyści tańczyli na Rynku

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
To już tradycja. Na wrocławskim Rynku od 22 lat organizowany jest „Polonez dla Fredry”. Tradycja mówi, że każdy maturzysta, który tanecznym krokiem przejdzie wokół Rynku śpiewająco zda maturę. Teraz czas na pamiątkowe zdjęcie i matura, która będzie formalnością.

Ale zanim maturzyści  przystąpią do majowego egzaminu dziś zadbali o szczęście.     

Tak jest, jak się przyjdzie poloneza zatańczyć to się zdaje maturę, to stuprocentowe. Żeby dobrze zdać maturę i dostać się na wymarzone studia. Żeby matura dobrze poszła można się poświęcić – mówią maturzyści. 

I poświęcili się. Mimo fatalnej pogody rekordowo tłumnie przyszli na rynek w jednej intencji. 

Na jaką uczelnie potem? Myślę i UW. A konkretnie? Administracja. Ciężko się tam dostać? Z tego co wiem to średnio. Ale warto dobrze zdać maturę? No to podstawa.

Uwielbiam to pytanie, bo sama jeszcze nie wiem. Biorę pod uwagę Uniwersytet Wrocławski i Ekonomiczny. Ciężko tam się dostać? No trzeba dużo pracy. Czyli polonez się przyda? Jak najbardziej.

Ja na dentystykę-stomatologię próbuję się dostać. Łatwo tam nie jest. Najwyższe progi w kraju.

Chciałabym na ekonomię się dostać. Trudno, bo ekonomia jest obleganym kierunkiem. Trzeba maturę dobrze zdać? Tak i dlatego tu przyszłam  – mówią wrocławscy maturzyści. 

We Wrocławiu Polonez dla Fredry tańczony jest od 22 lat, ale podobno zawsze i wszystkim przynosi szczęście. 

— Ja akurat dostałem szóstki z części pisemnej i byłem zwolniony z ustnej. No nieźle było. Prymus? No może nie, ale nie najgorszy. Polonez pomógł? Pomógł – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Dlatego warto było być na Rynku, zrobić pamiątkowe zdjęcie i ruszyć tanecznym krokiem spod pomnika hrabiego Aleksandra Fredry. Dwa razy trzeba było powtórzyć poloneza, bo tak wielu było maturzystów. Ale to na pewno zaprocentuje. 

Trzymam kciuki za maturzystów, żeby matura dobrze im poszła. Ostatnio czytałam, że pan minister obniżył progi zdawalności jeśli chodzi o matury, więc wierzę, że będzie dobrze – mówi  Anna Krajewska rektor Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu. 

Wierzę, że ta matura będzie dla nich formalnością, bo to jest dobrze przygotowana młodzież, my mamy wyśmienite licea i przede wszystkim życzę im tego, żeby kiedyś chcieli związać swoje życie z Wrocławiem, a nawet jeśli wyjadą gdzieś na moment to, żeby po prostu wrócili do nas – dodaje prezydent. 

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy