Problemy ze snem wśród młodzieży. Badania uczniów LO nr XIV

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jak się okazuje, problemy ze snem dotykają nie tylko osoby starszych, ale także młodzież. Aby zbadać głębiej ten temat, uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV we Wrocławiu, stworzyli projekt w Krainie snów, w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Nasz projekt ogólnie zajmuje się zjawiskiem snu. Skupiamy się na tym, jak on działa, co powoduje, że śpimy, dlaczego śpimy, po co nam to jest. Często jest to taka rzecz, która jest zbywana na bok w imię obowiązków szkolnych albo zawodowych – opowiada Alicja Zawadzka, Liceum nr XIV we Wrocławiu.

Temat którym zajęli się uczniowie nie jest przypadkowy. Jest on bliski każdemu z członków zespołu projektowego.

Tak naprawdę każdy z nas miał jakąś styczność z problemami ze snem, każdy z członków naszego zespołu. Sami nie mogliśmy znaleźć odpowiedzi i stwierdziliśmy, że zapytamy osoby z naszego bliskiego otoczenia, czy one też miały styczność z jakimiś schorzeniami snu. Okazało się że tak, że bardzo dużo osób ma z tym problem zarówno młodszych, jak i starszych – mówi Alicja Zawadzka.

Jednym z celów projektu jest obalenie mitów związanych ze snem. Grupa projektowa bada również czynniki, które wpływają na nasz odpoczynek, takie jak na przykład jedzenie, alkohol lub stres. Licealiści podkreślają, że edukacja młodzieży w tym zakresie jest niezbędna.

Jest to temat absolutnie jeden z najważniejszych, które człowiek powinien przyswoić, ponieważ każdy śpi. Jest to temat, który dotyczy każdego z nas. W szkole nie ma żadnych zajęć, które edukują właśnie w zakresie tej dziedziny, panuje mnóstwo mitów, nie-prawd lub półprawd – mówi Karol Piskozub, Liceum nr XIV we Wrocławiu.

Wśród owoców pracy uczniów zespołu projektowego między innymi wywiady przeprowadzone z ekspertami w określonej dziecinie, filmiki edukacyjne na YouTube kanale, a także strona internetowa wkrainiesnow.pl.

Mieliśmy też okazję porozmawiać o tematach takich bardzo aktualnych na przykład z profesorem Krzysztofem Simonem. Rozmawialiśmy z nim na temat bezsenności wywołanej przez COVID – 19. Myślę, że to też zainteresowało jakąś część widowni, rówieśników – dodaje Karol Piskozub.

Licealiści zachęcają do zgłębienia tematu i obserwacji, jak nasz organizm reaguje w zależności od tego, ile śpimy. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy