Rok akademicki 2020/2021 rozpoczęty

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław to miasto studentów, a październik to dla nich wyjątkowy czas. Rozpoczyna się właśnie kolejny rok akademicki 2020/2021. Ten, ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, będzie zupełnie inny. Część zajęć będzie odbywała się zdalnie, ale wrocławskie uczelnie są na to przygotowane.

Zabrakło przemarszu uroczystego orszaku władz uczelni i studentów, ale nie mogło zabraknąć inauguracji środowiskowej uczelni wyższych Wrocławia i Opola. Uroczystość po raz pierwszy poprowadził nowy przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola i rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – profesor Andrzej Rokita.

Dystansujmy się, nośmy maseczki i dezynfekujmy ręce. Apeluję do wszystkich, zarówno pracowników, jak i studentów. Sami pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za samych siebie i naszych najbliższych. Dbajmy o to – mówi prof. Andrzej Rokita, rektor AWF Wrocław i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

Nowy rok akademicki to spore wyzwanie, ale i spora niewiadoma. Większość uczelni zdecydowała się na prowadzenie zajęć w trybie hybrydowym, a więc połączenie zajęć zdalnych i stacjonarnych. Władze uczelni będą obserwować jednak sytuację i w razie konieczności reagować na bieżąco.

Rozmawiamy z Panem Wojewodą na temat izolatorium. Izolatorium dedykowanego dla szkół wyższych. Jestem przekonany, że wspólnie z Uniwersytetem Medycznym i wszystkimi uczelniami Wrocławia przygotujemy takie izolatorium, gdzie studenci, którzy będą odczuwać objawy covidowe i będą zarażeni, będą mogli być tam kierowani – wyjaśnia prof. Andrzej Rokita, rektor AWF Wrocław i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

– Na początku wszyscy wiemy – będzie hybrydowo, czyli jak najwięcej zajęć w szkole w laboratoriach, a to, co nie jest dramatycznie konieczne, żeby zapewnić sensowność tego całego kształcenia to będzie zdalnie. Potem zobaczymy – albo będzie optymistycznie albo będzie strasznie – dodaje prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

– U nas, na uczelni ekonomicznej, ze względu na specyfikę naszej uczelni zajęcia będą trochę inaczej wyglądały inaczej niż u kolegów w sąsiednich uczelniach, bo u nas generalnie zajęcia będą zdalne – wyjaśnia prof. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Rozpoczęcie roku akademickiego to powrót na uczelnie lub pierwsze spotkanie ze studiowaniem. Dla kilku wrocławskich rektorów to także czas pierwszej kadencji. Jaki zdaniem będzie nadchodzący czas?

– Ekscytujący jak zawsze. Ja wierzę też, że dla studentów będzie okresem, oczywiście trudnym ze względu na te wszystkie rygory, ale mimo wszystko, że pozwoli im dotknąć tego, co jest najważniejsze, czyli realnej żywej nauki, ale też i nawiązać nowe przyjaźnie, wejść w nowe relacje, zbudować coś naprawdę fajnego dla nich – mówi prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rok akademicki rozpoczęty. Studentom pozostaje życzyć dużo zapału do nauki i cierpliwości, szczególnie w tym specyficznym czasie.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy