Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Działania, które dla obywateli są pewnego rodzaju misją społeczną. Misją, która ma odpowiedzieć na lokalne potrzeby mieszkańców - 27. lutego przypada Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych.

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych został oficjalnie uznany i ogłoszony dziesięć lat temu przez 12 państw Rady Morza Bałtyckiego. Ten dzień ma zainspirować ludzi do aktynowego udziału w życiu społecznym. Jak przyznają pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy Bonitum, jest to wyjątkowa praca.

Z osobami z niepełnosprawnością jestem związany od kilku lat. Pierwszym miejscem, w którym zrozumiałem, że to właśnie chce robić była Arka. Dla mnie jest to najlepszy pomysł na pracę, bez zbędnej filozofii – przyznaje Paweł Socha ze Środowiskowego Domu Samopomocy Bonitum.

Ta praca daje mi najwięcej satysfakcji. Nie wyobrażam sobie bez niej życia – dodaje Monika Wiśniewska z Bonitum.

Od 2007 roku we Wrocławiu działa Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych – Sektor 3, które jest prowadzone przez Fundacje Umbrella i finasowane z budżetu Gminy Wrocław. Celem jest pomoc organizacjom, która doprowadzi do większej profesjonalizacji ich działalności.

Wspieramy organizacje pozarządowe w rozwoju na wielu płaszczyznach. Zarządzanie w tego typu organizacjach często jest pomijane. Warto podkreślić, że jest to bardzo ważny aspekt działalności. Pomagamy im tak, aby ich działania  były jeszcze bardziej profesionalne – mówi Grzegorz Tymoszyk, Prezes Zarządu Fundacji Umbrella.

Sektor 3 oferuje bezpłatne szkolenia z zakresu zakładania i funkcjonowania organizacji pozarządowych. Każda ogranizacja może zgłosić się po pomoc, by w przyszłości lepiej sobie radzić.

To miejsce, to baza wiedzy, którą potem mogą wykorzystać konfrontując ją w codziennym życiu. Doradzcy z takich dziedzin jak informatyka, księgowść czy prawo to podstawa dobrego funkcjonowania organizacji pozarządowych – podsumowuje prezes.

Barbara Maniak w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych prowadzi miedzy innymi zajęcia dla seniorów, które pozwalają ćwiczyć pamięć.

Zajmujemy się zapamiętywaniem, czyli ćwiczymy swoją pamięć poprzez naukę technik pamięciowych, zapamiętywanie rzeczy nowych, a także dzieleniem się z sobą tym, jak radzić sobie w codziennym życiu – zdradza Barbara Maniak z Sektora 3.

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych jest także znany jako Dzień NGO z angielskiego Non-government organization.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy