Szpital na Borowskiej ma wyjątkowy respirator

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Najnowszy dostępny aktualnie na rynku respirator już wkrótce zacznie ratować życie pacjentów ze szpitala przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu. Jakie możliwości ma to innowacyjne urządzenie?

Sprzęt przekazany szpitalowi w ramach akcji #AByrazem to respirator najnowszej generacji, który nie tylko wspiera oddychanie, ale też monitoruje stan pacjenta.

– Większość respiratorów umożliwia nam nastawienie objętości oddechowej i ciśnień, czyli takich bardzo prozaicznych parametrów. Ten respirator w pewnym sensie spełnia funkcję doradczą. On na bieżąco, w trybie dynamicznym, analizuje stan płuc – mówi profesor Waldemar Goździk, kierownik kliniki anestezjologii i intensywnej terapii w szpitalu przy ulicy Borowskiej.

Którym pacjentom placówki przy Borowskiej pomoże nowy sprzęt?

Szpital przeznaczy respirator do pomocy dla najcięższych przypadków. – To jest właściwie taki komputer, który jednocześnie wentylując analizuje całą funkcję układu oddechowego pacjenta. Dlatego to jest takie ważne. My dedykujemy te respiratory głównie dla pacjentów z najcięższą postacią uszkodzenia płuc, która ma miejsce w zakażeniu covidem – wyjaśnia profesor Goździk.

Darowiznę dla szpitala przy ulicy Borowskiej przekazała firma AB. Mieszczące się w pobliżu Wrocławia przedsiębiorstwo samo produkuje sprzęt elektroniczny.

Dzisiaj jest kolejna darowizna, tym razem sprzęt, jak profesor Goździk mówił przed chwilą, najwyższej klasy. Takiego sprzętu jeszcze nie ma nikt w Polsce. Bo ten respirator ma unikalne funkcje, które powodują że skutecznie wspomagają lekarza w walce o pacjenta w najcięższych możliwych przypadkach – mówi Andrzej Przybyło, prezes firmy AB.

Inicjatywa #AByrazem stara się korzystać ze smutnych, ale pouczających doświadczeń z krajów zachodnioeuropejskich.

Ta akcja #AByrazem jakby urodziła się po kolejnej darowiźnie, a de facto nabiera rozpędu w tej chwili, bo my zauważyliśmy nowe potrzeby służby zdrowia. Kadra medyczna zgłasza zapotrzebowanie na zupełnie nowe sprzęty. To wynika z doświadczeń tych krajów, gdzie ta epidemia sieje naprawdę spustoszenie, czyli z Hiszpanii, Francji czy Włoch – wyjaśnia Przybyło.

Nowy sprzęt szpitala przy Borowskiej jest wyjątkowo cenny  

Najnowszy respirator to sprzęt kosztowny, szczególnie w czasach tak dużego zapotrzebowania. – Jego koszt, łącznie z akcesoriami, to jest około 200 tysięcy złotych w cenie sprzed pandemii. Nam się udało dostać cenę sprzed pandemii. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Gdybyśmy przełożyli to na wskaźniki obecne, to on jest wart może nawet 800 tysięcy złotych – podkreśla prezes.

Darowizny dla szpitali to jednak nie tylko wysokiej klasy sprzęt do leczenia. Potrzeba także bardziej prozaicznych urządzeń, które ułatwią pracę personelu szpitalnego.

Dlatego kupujemy wszelaki sprzęt, wyposażamy te placówki. To są na przykład pralki aby prać na miejscu odzież osobistą i nie nosić tego do domu i nie narażać swojej rodziny na niebezpieczeństwo. Lodówki, mikrofalówki, czajniki elektryczne, to wszystko ma służyć temu, aby ci najcenniejsi dla nas, ci nasi bohaterowie, mogli jak najlepiej funkcjonować w tych nowych trudnych warunkach i jeszcze lepiej pomagać – wyjaśnia Przybyło.

Nowy respirator niezwłocznie wejdzie do użytku, aby ratować osoby z ostrą niewydolnością płuc.

CZYTAJ TAKŻE:

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy