Wrocław z gotowymi projektami do KPO. Czego one dotyczą?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pierwsze pieniądze ze środków europejskich popłynęły do Polski, ale czasu na realizację projektów jest niezwykle mało. Wrocław ma gotowe pomysły, które mogłyby zostać sfinansowane z KPO. Miasto będzie starać się także o refundację inwestycji, które zostały już skończone.

Polska otrzymała pierwszą transzę z KPO. To 27 miliardów. Wrocław będzie starał się o pieniądze z unijnych środków na kwotę 4 miliardów złotych – połowa z nich to pieniądze z refundacji gotowych już inwestycji.

Mam na myśli choćby kwestię wymiany pieców. Państwo wiecie, 14 tysięcy pieców nisko klasowych wymieniliśmy we Wrocławiu. Jeszcze troszeczkę jest przed nami w tej walce o czyste powietrze we Wrocławiu, ale z całą pewnością moglibyśmy pokusić się o zwrot w tym zakresie przynajmniej 160 milionów złotych. Ale to nie wszystko. Wiele inwestycji drogowych. Aleja Wielkiej Wyspy to połączenie wschodnich i południowych osiedli Wrocławia, które czekało od ponad stu lat na realizację. To przecież 230 milionów złotych – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Miasto będzie chciało także otrzymać środki w ramach refundacji budowy żłobków i przedszkoli oraz zakupu nowego taboru MPK.

Myślimy tutaj przede wszystkim o refinansowaniu zakupu tych naszych najnowszych tramwajów, zarówno tych, które przychodzą w chwili obecnej z Poznania, jak i tych z Bydgoszczy. Jeżeli chodzi o nowe dofinansowanie, myślimy przede wszystkim o pojazdach tych zielonych, czyli o napędzie elektrycznym bądź wodorowym. Jednocześnie do jednego i do drugiego projektu możliwe jest dofinansowanie do infrastruktury wspomagającej, dedykowanej do tego typu pojazdów o takim napędzie. Ale też liczymy na to, że pojawią się środki, które pozwolą nam chociażby w części finansować rozbudowę naszej bazy. Mówimy tutaj o zajezdni, w pierwszej kolejności zajezdni tramwajowej zapowiadanej na zachodzie Wrocławia – mówi Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.

Odzyskane pieniądze miałyby wrócić i zostać wydane na kolejne inwestycje. Miasto przygotowało także projekty, które miałyby być finansowane z KPO.

W tych projektach, w tych gotowych projektach albo w tych projektach, które właśnie kończymy, tam się kryje ta wizja strategiczna Wrocławia, o której rozmawiamy z mieszkańcami naszego miasta, nie tylko podczas tej kampanii samorządowej, ale przez cały czas – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

A więc program tramwajowy, m.in. połączenie tramwajowe na Jagodno i Maślice, stworzenie Alei Północnej, przebudowy kostkowych ulic np. Gajowickiej.

Liczymy, że moglibyśmy te uwolnione pieniądze przeznaczyć na projekty zielone, co jest szczególnie ważne dzisiaj dla mieszkańców. Zielone tętnice, jakiś czas temu zapowiedzieliśmy zazielenianie naszych drogowych arterii Wrocławia. Mówiliśmy o 15 ulicach, mówiliśmy o tym, że aleję Armii Krajowej rozpoczniemy w tym roku, ale to nie tylko Armii Krajowej, to Bolesława Krzywoustego, Żeromskiego, Szczytnicka, która będzie przebudowywana razem z torowiskiem, Opolska i Krakowska, generalnie zielone płuca – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Projekty dotyczą również inwestycji w energetykę, niskoemisyjny transport oraz rewitalizację osiedli. Czasu na ich realizację jest mało, bo środki powinny zostać wydane do 2026 roku. To sprawia, że samorządowcy na rozpoczynającą się od maja kadencje dostaną zastrzyk gotówki na start.

A na kilka dni przed wyborami Gazeta Wyborcza opublikowała sondaż pracowni Opinia24, w którym z 35% poparciem wygrywa urzędujący prezydent Jacek Sutryk. Izabela Bodnar otrzymała 28%, ale aż 37% ankietowanych było niezdecydowanych.

Z kolei sondaż przeprowadzony przez pracownię IBRiS dla portalu TuWrocław pokazuje wygraną Izabeli Bodnar, która otrzymała 48% poparcia. Jacek Sutryk otrzymał o 10% mniej.

Sondaże są tak rozbieżne, że jedynym prawdziwym będzie ten przeprowadzony w niedzielę przez wrocławian.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy