Czy jest woda bez prądu?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Czy bez prądu z naszych kranów poleci woda? Odpowiedź wydaje się oczywista. Jednak cały system jest o wiele bardziej skomplikowany. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji działa jak ludzki organizm.

– Energia elektryczna jest dla nas jak krwiobieg. Stacja zasilania jest jak serce, a cały system dystrybucji jest jak układ żył, który doprowadza tę energię do poszczególnych elementów uzdatniania i dystrybucji wody, a także oczyszczania ścieków – mówi Jerzy Zarówny, kierownik działu utrzymania ruchu MPWiK Wrocław.

Nie zawsze jednak tak było. Pod koniec XIX wieku – wraz z pierwszą rewolucją przemysłową – miejskie wodociągi były oparte o węgiel i parę. Stopniowo od lat 30. XX wieku ta technologia została wyparta przez energię elektryczną. Głównie ze względu na wygodę i łatwość jej dystrybucji. Dziś jest to ponad 300 napędów, które gdyby nie energia elektryczna, uniemożliwiłyby normalne funkcjonowanie.

Możemy swobodnie rozmawiać, słyszymy ptaki i odgłosy miasta. Natomiast nie słyszymy pracujących napędów. Teraz proszę sobie wyobrazić wodociągi zasilane silnikami spalinowymi. Byłby tu taki hałas jak na torze Formuły 1. Nie moglibyśmy swobodnie rozmawiać, dlatego ta energia elektryczna jest też dobra dla nas – mieszkańców. Możemy uchronić  nasze środowisko przed hałasem i oczywiście wszędzie wydobywającymi się spalinami – dodaje Jerzy Zarówny, kierownik działu utrzymania ruchu MPWiK Wrocław.

MPWiK w każdej chwili wykorzystuje około 4 mega waty mocy, co można porównać do 20- tysięcznego miasteczka. Energia elektryczna jest niezbędna, by woda mogła pojawić się w naszych kranach. Najważniejsze są trzy aspekty, które to umożliwiają. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo energetycznego.

Względy bezpieczeństwa są dla nas bardzo ważne. Na przykład taki zakład na Grobli lub zakład Mokry Dwór możemy zasilić z trzech niezależnych źródeł energii elektrycznej w mieście, co daje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa energetycznego. Oprócz tego stale rozbudowujemy system awaryjny, oparty o agregaty prądotwórcze – wyjaśnia Jerzy Zarówny, kierownik działu utrzymania ruchu MPWiK Wrocław.

Równie ważne są efektywność energetyczna i źródła odnawialne, szczególnie w dzisiejszych czasach.

– Stale realizujemy program poprawy efektywności energetycznej i tak w 2020 rok na ten cel przeznaczyliśmy 1,5 miliona złotych. Z czego już w pierwszym roku zysk będzie na poziomie 1,8 miliona. Trzeci aspekt to energia odnawialna. Dziś możemy się pochwalić, że 60% energii, którą wykorzystujemy, pozyskujemy ze źródeł odnawialnych – dodaje Jerzy Zarówny, kierownik działu utrzymania ruchu MPWiK Wrocław.

Cały układ naczyń połączonych jest bardzo wrażliwy.

Nawet chwilowy zanik zasilania powoduje natychmiastowe wyłączenie takich urządzeń. Wtedy potrzebujemy 15 minut, żeby doprowadzić wszystko do pierwotnego stanu, żeby nadal wszystko mogło działać – podsumowuje Jerzy Zarówny, kierownik działu utrzymania ruchu MPWiK Wrocław.

W razie braku wody, problem należy zgłosić jak najszybciej.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy