Dzień Bez Telefonu. Czy to możliwe?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
15 lipca to nieformalny Międzynarodowy Dzień bez Telefonu. Czy mieszkańcy Wrocławia podołaliby takiemu wyzwaniu?

Pomysł, aby odłożyć telefon na jeden dzień narodził się na skutek rosnącej liczby osób uzależnionych. Korzystanie z telefonu może bowiem także stać się nałogiem.

Pokazują to nasze badania porównywane z wcześniejszymi badaniami. Myślę, że tutaj pandemia dużo zmieniła, bo sprawiła że przenieśliśmy swoją aktywność do sieci i te zachowania się po prostu ugruntowują – o narastaniu problemu mówi doktor Beata Rajba, psycholog i wykładowca na Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

 

Czy jestem uzależniony od telefonu?

Wielu Polaków codziennie korzysta z telefonów komórkowych. Jak rozpoznać objawy uzależnienia u siebie lub u innych?

Najczęściej osoba, która jest uzależniona albo od internetu, albo od komórki sama o tym nie wie. To zauważają przede wszystkim bliscy, którzy zauważają, że na przykład coś mówią do tej osoby, a ona notorycznie przerywa, odpływa, patrzy w ekran. Nikt do nas nie dzwoni, a nam się wydaje, że telefon dzwoni, wibruje. To jest taki pierwszy objaw – wskazuje na objawy psycholog.

Nałóg ten źle wpływa nie tylko na relacje z bliskimi. Może być również groźny dla zdrowia.

Ta osoba zaniedbuje, na początku bliskich, natomiast później może zacząć zaniedbywać pracę. Może być mniej efektywna, może też krócej spać. I to jest dosyć charakterystyczne, że te osoby sięgają po komórkę zaraz jak tylko się przebudzą, kładą się spać z komórką  – wyjaśnia dr Rajba.

Wedle badań najbardziej narażeni są ludzie młodzi. Przyczyn uzależnienia jest conajmniej kilka.

Lęk, że coś nas ominie w sieci, że ktoś do nas napisze, albo że pojawi się ważny news, a my to przegapimy i to do nas nie dotrze. Kurtuazyjne lajki na facebooku uważamy za wyraz sympatii, wyraz akceptacji. Jeżeli jesteśmy samotni, jeżeli szukamy przygody, rozrywki, to internet nam to podaje na talerzu – wymienia przyczyny psycholog.

 

Bezpieczne korzystanie z telefonu

Telefony to dzisiaj niemal konieczność. Jak z nich korzystać, aby nie nabyć szkodliwych nawyków?

W momencie, kiedy jesteśmy w takim dylemacie czy poświęcić czas partnerowi, który od nas czegoś chce albo dziecku, czy też dalej rozmawiać przez komórkę, to zastanowić się co jest dla nas najważniejsze, jakie mamy priorytety. I co się stanie, jeżeli na chwilę tę komórkę odłożymy, bo zwykle nie stanie się nic – radzi dr Rajba.

Uzależnienie od telefonu jest często wynikiem samotności. Dlatego warto dbać o relacje i spotkania z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy