Pomysł, aby odłożyć telefon na jeden dzień narodził się na skutek rosnącej liczby osób uzależnionych. Korzystanie z telefonu może bowiem także stać się nałogiem.
– Pokazują to nasze badania porównywane z wcześniejszymi badaniami. Myślę, że tutaj pandemia dużo zmieniła, bo sprawiła że przenieśliśmy swoją aktywność do sieci i te zachowania się po prostu ugruntowują – o narastaniu problemu mówi doktor Beata Rajba, psycholog i wykładowca na Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
Czy jestem uzależniony od telefonu?
Wielu Polaków codziennie korzysta z telefonów komórkowych. Jak rozpoznać objawy uzależnienia u siebie lub u innych?
– Najczęściej osoba, która jest uzależniona albo od internetu, albo od komórki sama o tym nie wie. To zauważają przede wszystkim bliscy, którzy zauważają, że na przykład coś mówią do tej osoby, a ona notorycznie przerywa, odpływa, patrzy w ekran. Nikt do nas nie dzwoni, a nam się wydaje, że telefon dzwoni, wibruje. To jest taki pierwszy objaw – wskazuje na objawy psycholog.
Nałóg ten źle wpływa nie tylko na relacje z bliskimi. Może być również groźny dla zdrowia.
– Ta osoba zaniedbuje, na początku bliskich, natomiast później może zacząć zaniedbywać pracę. Może być mniej efektywna, może też krócej spać. I to jest dosyć charakterystyczne, że te osoby sięgają po komórkę zaraz jak tylko się przebudzą, kładą się spać z komórką – wyjaśnia dr Rajba.
Wedle badań najbardziej narażeni są ludzie młodzi. Przyczyn uzależnienia jest conajmniej kilka.
– Lęk, że coś nas ominie w sieci, że ktoś do nas napisze, albo że pojawi się ważny news, a my to przegapimy i to do nas nie dotrze. Kurtuazyjne lajki na facebooku uważamy za wyraz sympatii, wyraz akceptacji. Jeżeli jesteśmy samotni, jeżeli szukamy przygody, rozrywki, to internet nam to podaje na talerzu – wymienia przyczyny psycholog.
Bezpieczne korzystanie z telefonu
Telefony to dzisiaj niemal konieczność. Jak z nich korzystać, aby nie nabyć szkodliwych nawyków?
– W momencie, kiedy jesteśmy w takim dylemacie czy poświęcić czas partnerowi, który od nas czegoś chce albo dziecku, czy też dalej rozmawiać przez komórkę, to zastanowić się co jest dla nas najważniejsze, jakie mamy priorytety. I co się stanie, jeżeli na chwilę tę komórkę odłożymy, bo zwykle nie stanie się nic – radzi dr Rajba.
Uzależnienie od telefonu jest często wynikiem samotności. Dlatego warto dbać o relacje i spotkania z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.