Ukraińcy podkreślają, że to dobry pomysł, bo raz na jakiś czas na żywo mogą posłuchać muzyki w swoim ojczystym języku lub pobyć wśród społeczności ukraińskiej.
Świętowanie Dnia Niepodległości Ukrainy możliwe było podczas Skovoroda Fest, który został zorganizowany przez Fundację Ukraina po raz pierwszy. Podczas dwóch dni festiwalu, uczestnicy mogli posłuchać polskich i ukraińskich utworów, wziąć udział w warsztatach, zjeść ukraińskie przysmaki, ale przede wszystkim nawet na chwilę przenieść się do swojego ojczystego kraju.
Ten dzień jest okazją do tego, żeby przypomnieć kim jesteśmy. Ukraińcy przebywający za granicą, nawet ja, pamiętają swoje korzenie, swoją kulturę. My jako fundacja staramy się kultywować nie tylko taką integrację, ale też żeby cudzoziemcy mieli okazję zachować własną kulturę i rozwijać swoje zwyczaje – mówi Sofiia Baianova z Fundacji Ukraina we Wrocławiu.
Festiwal był przede wszystkim świętem Ukraińców, jednak nie zabrakło elementów integracji z sąsiadami.
– Wydaje mi się, że to jest bardzo ważne, ale jednocześnie czuję, że to jest zupełnie naturalne, to znaczy, że to się po prostu dzieje. Ludzi z Ukrainy w Polsce jest tak dużo, że to połączenie kultur po prostu się dzieje – mówi Michał Szczapaniec z polsko-ukraińskiego zespołu Kadabra Dyskety Kusaje.
– My zawsze się włączamy w takie akcje, gdzie jest propagowanie dobra, jakiejś przyjaźni, a tu jeszcze chodzi o przyjaźń między państwami. Także my jak najbardziej w takie akcje idziemy no i są tu fantastyczni ludzie. Od pierwszego telefonu było czuć, że to ważna rzecz dla nich – dodaje Magda Oleś z polskiego zespołu Hekate.
Niepodległość to nieoceniona wartość. Czym jest dla Ukraińców?
Według odpowiedzi dzięki niepodległości mogą podróżować, czytać i mówić to, co chcą. O to walczyli ich dziadowie.
1 grudnia 1991 roku w referendum Ukraińcy potwierdzili, że chcą utworzenia suwerennego państwa.