Kijów oficjalnie został miastem partnerskim Wrocławia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kijów oficjalnie został miastem partnerskim Wrocławia. Umowa partnerska została podpisana 15 marca we wrocławskim Ratuszu. Podpisali ją prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i mer Kijowa Witalij Kliczko w obecności radnych miejskich Wrocławia i Kijowa.

Kijów został 16 miastem partnerskim Wrocławia. Ze względu na wciąż trwającą wojnę w Ukrainie ta umowa ma szczególny charakter i znaczenie.

To właśnie Wrocław stał się domem dla wielu Ukrainek i Ukraińców, którzy przyjechali do nas i razem z nami budują tę wspólnotę wrocławianek i wrocławian, a którzy, mocno w to wierzę, będą mogli po zakończeniu wojny wrócić do tego swojego pierwszego domu w Ukrainie. Bardzo wielu z nich pochodzi właśnie z Kijowa, bądź z obwodu kijowskiego – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Przed wojną we Wrocławiu mieszkało ponad 100 tys. obywateli Ukrainy. Obecnie ta liczba przekracza 300 tys. osób.

Stąd te relacje wrocławsko-ukraińskie i ukraińsko-wrocławskie są po pierwsze niezwykle cenne, po drugie z tego faktu wynikają dla naszej wspólnoty pewne bardzo konkretne zobowiązania – mówi Jacek Sutryk.

Witalij Kliczko, mer Kijowa, uczestniczył w spotkaniu online. Swoje przemówienie rozpoczął od podziękowań władzom Wrocławia oraz mieszkańcom za okazaną pomoc i wsparcie w walce z agresorem.  

– Dzięki agregatorom, sprzętowi i całej tej pomocy, która dotarła do nas z Polski mogliśmy przetrwać tę zimę. Było wiele wyzwań i my nigdy nie zapomnimy tego co dla nas zrobiliście, i ta pomoc którą dostaliśmy i nadal dostajemy. Dla nas Ukraińców jest to bardzo ważne, jak również dla Kijowa, stolicy Ukrainy – mówi Witalij Kliczko, mer Kijowa.

Wojna w Ukrainie toczy się już od ponad roku. Jak zaznacza Witalij Kliczko w tym czasie Rosjanie wiele razy próbowali przejąć stolicę Ukrainy.

Dronami kamikadze zniszczono ponad 800 budynków, z których 417 to są domy mieszkalne. Niestety dronami kamikadze i rakietami zabito ponad 160 osób, w tym 5 dzieci – mówi Witalij Kliczko.

Mimo wszystko Kijów nadal stoi, nie poddaje się i jest przykładem niezłomności dla innych miast w Ukrainie i całego wolnego świata.

Pomimo różnego rodzaju przeciwieństw idziemy dalej. Naszym celem było i jest zostać częścią europejskiej rodziny, przeprowadzić szereg reform. Polska w tym jest dla nas jednym z najlepszych przykładów – mówi Witalij Kliczko, mer Kijowa.

W tej chwili współpraca pomiędzy Wrocławiem a Kijowem będzie głównie opierać się na pomocy rzeczowej, ale w umowie zawarte są także działania w zakresie ekonomii, sportu, edukacji, jak również rozwoju turystyki.

Korzystając z okazji chcę podziękować całemu polskiemu narodowi za nadzwyczaj ważną i bardzo potrzebną pomoc okazaną Ukrainie i Ukraińcom. To jest prawdziwa braterska postawa. Jestem dumny, że dzisiaj mogę być tutaj, wśród naszych przyjaciół. Niech żyje wolna i niepodległa Polska! Chwała Ukrainie! – mówi Wołodymyr Bondarenko, przewodniczący Rady Miejskiej Kijowa.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy