„Listy do Mikołaja” – pomóż najbardziej potrzebującym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
„Kochany Mikołaju, cieszę się, że do mnie przyszedłeś. Proszę przynieś mi skarpetki i kawę” - takie listy trafiły do wolontariuszy fundacji Veritas w ramach akcji mikołajkowej, zorganizowanej dla mieszkańców wrocławskich DPS-ów. Każdy może dołączyć do tej inicjatywy i wesprzeć osoby potrzebujące.

Pomysł na „Listy do Mikołaja” od podopiecznych DPS-ów powstał w zeszłym roku, wtedy zorganizowaliśmy pierwszą edycję tego wydarzenia. Doszliśmy do wniosku, że podopieczni DPS-ów są to zazwyczaj osoby bardzo schorowane, ciężko chore, które nie mają rodziny, nie mają najbliższych. Nie chcielibyśmy ich w tym ważnym święcie, jakie są święta Bożego Narodzenia, zostawiać samych. Chcieliśmy zorganizować dla nich coś miłego, troszeczkę spełnić ich życzenia, marzenia i zabawić się w takiego właśnie Mikołaja – mówi Paweł Zabilski, fundacja Veritas.

W zeszłym roku było to 400 listów, w tym jest o 200 więcej. Łącznie 600 listów. Życzenia są różne, ale dotyczą głównie rzeczy podstawowych.

Głównie są to środki higieny osobistej, żele pod prysznic, szampony, chusteczki nawilżające. Mamy też kilka takich bardzo wzruszających listów, kiedy ktoś prosi o małe radyjko na samotne wieczory, kiedy ktoś prosi o krzyżówki, żeby się nie nudzić wieczorami. Tak naprawdę te zapotrzebowania są bardzo różne. Zazwyczaj pojawiają się też dresy, koszule nocne, piżamy, kapcie, bambosze. To takie typowo podstawowe rzeczy, o których ktoś marzy, a każdy z nas ma to na wyciągnięciu ręki – mówi Paweł Zabilski.

Aktualnie na 600 paczek udało się zrobić już 300. Równolegle trwa inna akcja zorganizowana przez wolontariuszy fundacji pod tytułem „Kolędowanie z fundacją Veritas”.

Kolędowanie będzie polegało na tym, że razem z naszymi kolędnikami-wolontariuszami z fundacji będziemy odwiedzać placówki brata Alberta we Wrocławiu i w Szczodrem. Będziemy tam przekazywać ciepłe posiłki we współpracy z naszymi partnerami, czyli wrocławskimi restauracjami i cateringami. Tutaj jeszcze można włączyć się do akcji. Mamy już barszcz, mamy krokiety, uszka. Natomiast jesteśmy otwarci na pomoc. Dzięki temu wesprzemy około 300-350 osób – mówi Marta Radecka, fundacja Veritas.

Zbiórka „Mikołajkowa” dla mieszkańców wrocławskich DPS-ów oraz zbiórka w ramach akcji „Kolędowanie z fundacją Veritas” trwają do 13 grudnia. Zgłosić się do pomagania można, wysyłając maila na adres marketing@grupa-veritas.pl lub wysyłając wiadomość poprzez stronę facebookową fundacji. Każdy chętny może dołączyć do tych zbiórek i sprawić, żeby osoby najbardziej potrzebujące poczuły atmosferę świąt.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy