Opera Wrocławska: podsumowanie działań i dodatkowe spektakle Mozartowskie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Opera Wrocławska jest jedną z perełek naszego miasta. W ostatnich dwóch miesiącach odwiedziło ją ponad 16 tys. osób. Był to okres zmian, ale też nowości. Na przełomie maja i czerwca w repertuarze pojawią się dodatkowe spektakle. Wśród nich będą między innymi już znane i lubiane przez widzów, takie jak „Carmen” lub „Wesele Figara”.

 – W niespełna dwa miesiąca Opera Wrocławska zagrała 24 spektakle, 9 premier operowych, 9 baletowych. Zagraliśmy dwa koncerty, zrobiliśmy 111 przedsięwzięć edukacyjnych. W poniedziałek mieliśmy tutaj gale zakańczającą projekt „Dobry początek”. Opera przeprowadziła szereg warsztatów dla dzieci z ośrodków szkolno-wychowawczych, dla trudnej młodzieży. Muszę powiedzieć, że byłam zachwycona efektami tej pracy. Dzieci naprawdę pięknie wykonywały utwory muzyczne, tańcząc i angażując się – mówi Izabela Kurc-Kuriata, p.o. dyrektora Opery Wrocławskiej.

W repertuarze majowym i czerwcowym na życzenie widzów pojawią się między innymi trzy dodatkowe spektakle Mozartowskie.

„Così Fan Tutte”, który jest specjalnie dołożony z okazji Dnia Mamy. Mamy też „Wesele Figara” dołożone 10 czerwca i „Don Giovanni” 17 czerwca, czyli również kolejny Mozart – mówi Izabela Kurc-Kuriata.

To są spektakle, które są dostosowane przeznaczone dla widowni tej bardziej doświadczonej, ale także dla osób, które nigdy w teatrze nie były. Wszystkie trzy są realizowane przez jednego reżysera, André Heller-Lopesa. Będą państwo również mieć okazję porównania interpretacji reżyserskiej – mówi Anna Grabowska-Borys, kierownik chóru Opery Wrocławskiej.

Wśród nowości są także płyty z nagraniami kameralnych oper „Piekielny piec ognisty” i „Rzeka krzyczących ptaków”. Są to utwory brytyjskiego kompozytora Benjamina Brittena. Pomysł na nagranie płyt postał w 2020 roku, czyli w okresie pandemii, kiedy instytucje kultury były zamknięte dla publiczności. 

Wielką wartością tych nagrań jest nie tylko to, że są to nagrania DVD z wielkim rozmachem, ale to są nagrania live de facto. Ponieważ nagraliśmy jedną wielką próbę generalną, która była spektaklem, wspierając się jeszcze ewentualnie back-upowym nagraniem próby generalnej poprzedzającej. W związku z tym, nie są to nagrania studyjne i uważam, że jest to ich urok i czar. Są to nagrania spektaklu jakby na żywo bez udziału publiczności – mówi Anna Grabowska-Borys, kierownik chóru Opery Wrocławskiej.

Oprócz nowości w repertuarze, w najbliższym czasie planowana jest również rozbudowa Opery Wrocławskiej. Na to przedsięwzięcie zostanie przeznaczono 196 mln zł.

Projekty, które były do tej pory odłożone, w tej chwili są już intensywnie aktualizowane. Zakładam, że w lipcu albo w sierpniu będzie złożony wniosek aplikacyjny do FEnIKS-a, a w październiku będzie zakończony proces aktualizacji dokumentów. Uważam, że przetarg na wykonanie robót już może się odbyć w grudniu – mówi Izabela Kurc-Kuriata, p.o. dyrektora Opery Wrocławskiej.

Pod koniec maja zostanie także zmieniony zarząd Opery Wrocławskiej.

Mam już pozytywną opinię z ministerstwa, że można pana dyrektora Tomasza Janczaka i Michała Znanieckiego powołać. To nastąpi bodajże 22 lub 23 maja. Panowie zostaną powołani – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy