„Opowieści” Ewy Rossano w Muzeum Teatru we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Malarka i rzeźbiarka. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych w Polsce, ale głównie za granicą. Uwielbia łączyć brąz i szkło. Ewę Rossano odwiedziliśmy kilka tygodni temu w jej pracowni artystycznej. Dziś - jako jedyni - pokażemy ostatnie przygotowania wystawy rzeźby i malarstwa.

Wystawę zatytułowano „Opowieści”, bo każda rzeźba i każdy obraz jest takim właśnie opowiadaniem. 

To historie otwarte. Każdy widz jest zaproszony, żeby tę nitkę od kłębka wyciągnąć i swoją historię utkać – mówi Ewa Rossano, artystka. 

Ewa Rossano studiowała malarstwo na wrocławskiej ASP, więc na wystawie nie mogło zabraknąć również obrazów. Jednak są bardziej osobiste, wręcz sekretne. Inaczej potraktowane niż rzeźby, których na wystawie jest ponad 60. Niektóre powstają przez 3-4 miesiące, inne – latami. Pracownia artystki znajduje się w centrum miasta. To azyl, miejsce niezwykłe. 

Bardzo lubię techniki długo trwające. Nie lubię przelotnych deszczów, wolę powolny, trzydniowy deszczyk z bąbelkami.  Bardzo długie techniki, które trwają i pozwalają zostawić część emocji i te emocje potem żyją w tej pracy – mówi artystka. 

Artystka lubi połączenie brązu i szkła, to jej znak firmowy. 

To połączenie strony duchowej i cielesnej, delikatności i siły, bo z tych dwóch elementów jesteśmy zrobieni – mówi artystka. 

Wystawie towarzyszy pokaz niezwykłych filmów. To wspólny pomysł artystki i kierowniczki Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Wystawa jest świetnie osadzona w tym niezwykłym miejscu, gdzie ruch ma ogromne znaczenie. 

Te figurki są zatrzymane  w ruchu i każda z nich snuje są własną opowieść i to jest znakomity scenariusz do filmów, a właściwie do etiud pantomimicznych. Poprosiliśmy trójkę znakomitych mimów Henryka Tomaszewskiego – Kasie Sobiszewską, Anię Nabiałkowską i Mariusza Sikorskiego – żeby zechcieli poprzez pantomimę opowiedzieć historię tych rzeźb – mówi Małgorzata Bruder, kierowniczka Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu.

Ewa Rossano jest autorką dwóch wrocławskich pomników. Kryształowa Planeta stoi przy wejściu do Dzielnicy Czterech Świątyń, a   Angelus Silesius w Barokowym Ogrodzie przy Zakładzie im. Ossolińskich. Wystawa zostanie otwarta jutro i będzie można ją oglądać do 24 kwietnia 2022 roku. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy