PORT for Health : Oncology 2022. Naukowcy z całego świata w Łukasiewicz — PORT

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z rożnymi chorobami onkologicznymi. Polscy naukowcy nie przestają badać biologicznych podłoży raka, żeby udoskonalić terapie nowotworów oraz ciągle opracowują zagadnienia związane z diagnostyką chorób onkologicznych. W dniach 28-30 września w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii Łukasiewicz—PORT odbyła się konferencja Port for Health: Oncology 2022, która była poświęcona onkologii oraz onkobiologii i zgromadziła naukowców z całej Europy, a nawet ze Stanów Zjednoczonych.

Przez trzy dni uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania ponad 20 wykładów, które prowadzili naukowcy z najlepszych ośrodków badawczych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Program został podzielony na trzy bloki tematyczne: biologiczne podłoże raka, terapie w onkologii oraz zagadnienia związane z diagnostyką.

Najważniejsze zagadnienia, jakie są poruszane, to przede wszystkim przedstawienie różnych klas nowotworów pod kątem zmian molekularnych, które w nich się pojawiają, nowych metod diagnostycznych. Dużo mówimy o mechanizmach powstawania nowotworów, czyli jakie mutacje przyczyniają się do ich powstawania, ale również, jakie mutacje powodują wrażliwość nowotworów na pewne lekarstwa, które możemy w tym momencie zastosować do tej specyficznej grupy ludzi – mówi dr Michał Malewicz, dyrektor Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii w Łukasiewicz – PORT.

Oprócz wybitnych naukowców, w konferencji udział wzięli także lekarze, którzy prowadzą pacjentów chorujących na różne nowotwory, przedstawiciele firm farmaceutycznych oraz przedstawiciele biznesu, którzy są zainteresowani tworzeniem nowych leków w zakresie chorób onkologicznych.

Onkologia z jednej strony jest niesamowicie dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki, a z drugiej strony jest bardzo wysokie zapotrzebowanie na lekarstwa, bo jest dużo nowotworów, które nie wiemy, jak leczyć, nie mamy precyzyjnych i skutecznych narzędzi. Dlatego cały czas potrzebne są nowe pomysły, jeśli chodzi o strategie terapeutyczne – mówi dr Michał Malewicz.

Patronem jednej z sesji został Wirtualny Instytut Badawczy Łukasiewicz — PORT, który wspiera badania naukowców w obszarze biotechnologii i onkologii. W 2019 roku Minister Edukacji postanowił przeznaczyć na ten cel 450 mln zł.

Program Wirtualny Instytut Badawczy stawia przede wszystkim na późniejszą komercjalizację badań, nad którymi będą pracować ci naukowcy. To znaczy, że ci naukowcy otrzymają od nas środki na badania naukowe, przedstawią agendę badawczą, która może być rozszerzona nawet do pięciu lat. Natomiast celem tych badań jest nie tylko zrealizowanie projektu i tych badań, ale przede wszystkim dostarczenie takich efektów, które później my, jako Polski Ośrodek Rozwoju Technologii będziemy mogli sprzedać, będziemy mogli skomercjalizować – mówi Paweł Kurant, dyrektor Programu Wirtualny Instytut Badawczy, Łukasiewicz — PORT.

Podczas konferencji wystąpili również członkowie zespołu badawczego HERO, który jako pierwszy uzyskał dofinansowanie na agendę badawczą od Wirtualnego Instytutu Badawczego w wysokości 70 mln zł.

Nasz projekt dotyczy nowych leków służących terapii nowotworów, immunoterapii nowotworów opartych o technologię mRNA. Myślę, że już wszyscy państwo wiedzą o tym, że najbardziej efektywne szczepionki przeciw COVID były właśnie stworzone tą technologią, w której mamy cząsteczkę mRNA, która koduje antygeny, dzięki którym budujemy naszą odporność przeciwko wirusowi. Technologia mRNA ma cały szereg innych potencjalnych zastosowań, w tym właśnie immunoterapeutyczne w nowotworach – mówi prof. dr hab. Andrzej Dziembowski, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

PORT for Health: Oncology 2022 to druga konferencja z cyklu PORT for Health. Tego typu spotkania pozwalają naukowcom, klinicystom i przedstawicielom przemysłu farmaceutycznego z całej Polski i z zagranicy wymienić się doświadczeniami i wspólnie poszukać nowych rozwiązań w dziedzinie nauki i medycyny. W kolejnym roku konferencja PORT for Health będzie poświęcona neurologii i neurobiologii.