Wielkanocne palmy to symbol nowego życia. Wrocławskie seniorki tworzyły je własnoręcznie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocy grupa Aktywne Wrocławianki zorganizowała warsztaty tworzenia palm wielkanocnych.

Obrzędy związane z Wielkanocą zaczynają się już od Niedzieli Palmowej – kiedy to święci się palmy wielkanocne na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. 

  • U nas palmy wielkanocne. Bo u nas w Polsce jest taki zwyczaj, że tydzień przed Wielkanocą święcimy palmy, więc przygotowujemy dzisiaj palmy piękne, z żywych ziół, z takich świeżych i sztucznych. Kto jak uważa, tak robi – mówi Maria Krystyna Iwańska, liderka Grupy Aktywne Wrocławianki przy WCS.

Wśród materiałów królowały bukszpan, suszone kwiaty, zioła. A pomysły na własną palmę były różne. 

  • Bardzo dobrze, bardzo dobrze. Coś nowego i sądzę, że ładnie. Inna niż którą by człowiek kupił, bo zrobiona własnoręcznie i sądzę, że będzie służyła mojej córce dłuższy czas – mówi Elżbieta Wękowicz, uczestniczka warsztatów tworzenia palm wielkanocnych.

  • Czyli będzie prezent?

  • Będzie prezent – mówi Elżbieta Wękowicz, uczestniczka warsztatów tworzenia palm wielkanocnych.

  • A jakich materiałów Pani używa?

  • To jest trawa, to jest bukszpan, bibułki oczywiście różnego rodzaju, bo to są karbowane, gładkie bibułki oraz patyczek do tego, żeby to wszystko przyczepić. Być może jeszcze jedną z jakiegoś rodzaju zielonych gałązek dodam – mówi Elżbieta Wękowicz, uczestniczka warsztatów tworzenia palm wielkanocnych.

  • Ja akurat robię palmę z siedmiu ziół. To znaczy one się powtarzają, tylko dlaczego z siedmiu? Bo według legendy to jest 7 ran Chrystusowych albo 5 boleści Matki Boskiej. I to się tak robi i zioła się zbiera i te zioła się jakoś tak nazywają. I wtedy te ziółka, według tych siedmiu ran zbiera się bukszpan, barwinek, żonkile, rdest – mówi Maria Krystyna Iwańska, liderka Grupy Aktywne Wrocławianki przy WCS.

To kolejny rok, w którym seniorzy mieli okazję tworzyć własne palmy wielkanocne w ramach warsztatów organizowanych we Wrocławskim Centrum Seniora. 

Miała Pani okazję robić takie palmy? Czy to pierwszy raz?

  • Bardzo dawno, jakieś 40 lat temu, a także po 40 latach z powrotem. Kiedyś z babcią żeśmy robiły palmy, ale babcia już nie żyje i trzeba sobie przypomnieć – mówi Elżbieta Wękowicz, uczestniczka warsztatów tworzenia palm wielkanocnych.

Wielkanocne palmy są symbolem początku nowego życia. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy