WOŚP walczy z sepsą. Wielki finał 29 stycznia 2023 roku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Już czas szykować się na wielkie granie. 29 stycznia 2023 roku, po raz 31. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem gra dla dużych i małych w walce z sepsą. To bardzo poważna choroba. W skali globalnej eksperci szacują, że powoduje 20 proc. zgonów. W Polsce nikt takich danych nie liczy i nigdy nie liczył.

Profesor Andrzej Kűbler zajmuje się sepsą od ponad 20 lat. I tyle też czasu zabiega o to, by w Polsce prowadzić krajowy rejestr, bo skala zachorowań jest ogromna. 

  • Co roku w Polsce zapada na sepsę 100 tysięcy ludzi, a 25 tys. umiera. Wskaźnik umieralności jest wyższy niż w zawale serca i nowotworach dróg oddechowych, których uważamy za największych zabójców naszego społeczeństwa – mówi prof. Andrzej Kűbler,  Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK we Wrocławiu.  

Sepsa to trudna do zdefiniowania choroba. To – jak określają lekarze- stan katastrofy organizmu spowodowanej zakażeniem. 

  • Sepsa jest wynikiem nadmiernej reakcji organizmu na zakażenie i ta nadmierna reakcja skutkuje niewydolnością narządową, a ta kończy się nierzadko śmiercią – mówi dr Jakub Śmiechowicz, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK we Wrocławiu. 

Najważniejsza – zdaniem lekarzy – jest wiedza o sepsie. 

  • Musimy zacząć od świadomości – społeczeństwa i pracowników służby zdrowia – czym jest sepsa. Pracownicy służby zdrowia są za mało szkoleni i to – świadomość – jest krokiem nr jeden do poprawy rezultatów – mówi prof. Andrzej Kűbler,   Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK we Wrocławiu. 

Takie programy wprowadzono w wielu krajach i przyniosły one efekty. Na sepsę można się przygotować. 

  • Można znacznie zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych. Te plany w innych  krajach przyniosły świetne efekty. Np. w Irlandii, gdzie wprowadzono narodowy program postępowania w sepsie i skutkowało to skokową redukcją liczby zgonów – mówi dr Jakub Śmiechowicz, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK we Wrocławiu. 

W tej chorobie liczy się czas i właściwe zdiagnozowanie zakażenia. Dlatego WOŚP zbiera pieniądze na najnowszy i najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny. 

  • Żebyśmy mogli być bardziej skuteczni w szybkim rozpoznawaniu, bo to gwarantuje lepsze wyniki leczenia, a potem dobre miejsce do leczenia sepsy, czyli oddziały intensywnej terapii – mówi prof. Andrzej Kűbler,  Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK we Wrocławiu. 

Po 30 latach działalności WOŚP trudno znaleźć w Polsce oddział,  by nie było tam zakupionego przez Orkiestrę sprzętu do diagnostyki, operowania czy leczenia chorych. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy