Wrocławskie seniorki na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocławskie seniorki mają moc i wielkie serce! W ramach zajęć uzdolnionych seniorów we wrocławskiej Fundacji Jak Malowana stworzyły takie właśnie lalki. Każda z nich może być cegiełką na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Fundacja Jak Malowana powstała 7 lat temu, swoją siedzibę posiada we Wrocławiu i w Poznaniu, zajmuje się edukacją artystyczną i plastyczną oraz organizuje wystawy i warsztaty dla dzieci, dorosłych i seniorów. Od 3 lat fundacja prowadzi zajęcia dla uzdolnionych seniorów.

Wcześniej działaliśmy w naszym lokalu na ul. Rejtana, teraz się przenieśliśmy na ul. Księcia Witolda i mamy tutaj grupę do 10 osób, zazwyczaj przychodzi 5-7 osób na zajęcia. Mamy dofinansowanie z miasta i prowadzimy takie warsztaty plastyczne z różnych technik, z malarstwa, z rękodzieła, z rysunku. Wychodzimy w plenery, ostatnio właśnie byłyśmy w Ogrodzie Botanicznym, no i bawimy się też przy tym bardzo dobrze – mówi Grażyna Małkiewicz, założycielka Fundacji Jak Malowana Wrocław.

Fundacja jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie była zaangażowana w pomoc uchodźcom wojennym poprzez prowadzenie zajęć w ośrodkach zamkniętych i wysyłanie paczek. Tym razem założycielka fundacji wpadła na pomysł, który połączył w sobie kreatywność i talent seniorek z pomaganiem.

Warsztaty z lalek motanek organizuję już od wielu lat, nie cyklicznie, ale raz na jakiś czas coś takiego robię, to się zawsze cieszy dużą popularnością. I tutaj z paniami postanowiłam zrobić takie laleczki, one są bardzo taką wdzięczną pracą z materiałem, z różnymi ścinkami, ze wstążkami, ze sznurkami. Zawsze wychodzą bardzo ciekawe te laleczki, te prace, więc pomyślałam, że można tutaj je wykorzystać i przeznaczyć właśnie na pomoc dla uchodźców – dodaje Grażyna Małkiewicz.

Moja lalka to taka grubasińska jak ja, nawet proszę zauważyć jej sukienka jest podobna do mojej. Mam też takie fiu fiu z boku. No to jest taka lalka, która ma dobry apetyt – mówi Jolanta Kotlik, seniorka uczęszczająca na zajęcia dla uzdolnionych seniorów.

A czy zrobienie lalki motanki jest trudne?

Zasadniczą sprawą jest to, że nie używa się igieł tylko się wiąże elementami z poszczególnego materiału i ze sznurka. I potem sama inwencja, sposób i powstaje laleczka – dodaje Jolanta Kotlik.

Każdy kto zechciałby zostać właścicielem jednej z laleczek, może wejść na profil Fundacji Jak Malowana na Facebooku, gdzie można obejrzeć ich zdjęcia, wybrać jedną z nich i wpłacić co najmniej 20zł na jedną ze zbiórek pieniędzy. Potem należy wysłać do fundacji potwierdzenie przelewu wraz z informacją, którą lalkę wybraliśmy. Zostanie ona wysłana pocztą na wskazany adres lub też można przyjść osobiście i ją odebrać w siedzibie fundacji pod adresem ul. Księcia Witolda 78 we Wrocławiu.

Każdy sobie może wybrać taką zrzutkę jaką chce, ważne żeby to było na uchodźców, ale czy to będą uchodźcy z Ukrainy, czy to będą uchodźcy z krajów arabskich, to już nie ma dla nas znaczenia. Ważne, żeby ta pomoc szła właśnie w tę stronę, w tym kierunku – podsumowuje Grażyna Małkiewicz.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy