Zadbaj o siebie, zrób badania. 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ogólnie rzecz biorąc, Polacy nie dbają o siebie. Niechętnie korzystamy z badań profilaktycznych, do lekarza chodzimy wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego, niechętnie korzystamy ze szczepień np. na covid i pokazała to pandemia. Wielu Polaków w ogóle nie szczepi swoich dzieci, nawet przeciwko groźnym, śmiertelnym chorobom. Jesteśmy grubi, nie uprawiamy sportu i nie stosujemy właściwej diety.

Potwierdzają to lekarze. 

Większość Polaków zgłasza się do lekarza, jak odczuwają większe objawy chorobowe – mówi prof. Wojciech Kielan, Klinika Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w USK we Wrocławiu. 

 Na co dzień oczywiście deklarujemy co innego. 

Badania profilaktyczne, jeżeli coś zaczyna dokuczać, to idę do lekarza, żeby zapobiec rozwojowi choroby – mówi pani Wiesława, mieszkanka Wrocławia. 

Lekarze na co dzień przypominają pacjentom, że na zdrowie – w największym stopniu – aż w 50 proc. – ma wpływ nasz styl życia, czyli odżywianie, aktywność fizyczna, nałogi, długość snu, sposób odpoczynku. To czynniki, na które każdy z nas ma wpływ. Tylko czy zdajemy sobie z tego sprawę? 

Mam nadzieję, że tak. Czas pandemii pokazał nam wszystkim, jak ważne jest zdrowie. Jak jest chwiejne, kruche i ulotne. I mam nadzieję, że pandemia nas nauczyła, że musimy zwracać uwagę na higienę, ale teraz, gdy pandemia nam się wygasza – musimy zwrócić uwagę na to, co zaniedbaliśmy – wizyty kontrolne, badania okresowe, bo dzięki temu możemy wykryć, zapobiec, wyleczyć chorobę w stadium początkowym – mówi prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki UM we Wrocławiu. 

O tym, że najważniejsza jest profilaktyka, teoretycznie wiedzą wszyscy. Hasło „lepiej zapobiegać niż leczyć” – zachęcające do profilaktyki – też chętnie powtarzamy, ale na deklaracjach na ogół się kończy.

Leczymy chorych w różnych stadiach choroby, m.in. w różnych stadiach chorób nowotworowych. Niestety, w 80 proc. zgłaszają się chorzy w zaawansowanych stadiach choroby, gdzie ta możliwość wyleczenia jest znacznie mniejsza niż w stadiach wczesnego rozwoju nowotworowego – tłumaczy prof. Wojciech Kielan, Klinika Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w USK we Wrocławiu. 

Lekarze namawiają do profilaktyki, ale Polacy nie są skorzy do wykonywania prostych badań. Do dbania o siebie w taki sposób.

Przede wszystkim profilaktyka i to powinniśmy promować – mówi prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki UM we Wrocławiu. 

Badania profilaktyczne są bardzo ważne i są ogólnodostępne w naszym kraju. Ja zajmuję się chirurgią przewodu pokarmowego i jeśli ktoś ma jakieś dolegliwości ze strony przewodu to powinien wykonać kolonoskopię i gastroskopię. Nieraz przypadkowo wykonamy badania i diagnozujemy złą chorobę u tych chorych. – Pacjenci mówią – nie pójdę do lekarza, bo mi coś wykryje. -Tak, ale to nie jest wyjście z sytuacji  – dodaje prof. Wojciech Kielan, Klinika Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w USK we Wrocławiu. 

W Światowym Dniu Zdrowia warto przypomnieć o tym, co dla każdego z nas jest jednak najważniejsze – o zdrowiu. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy