– To bardzo nowatorski projekt nawet w skali kraju, bo byliśmy pionierami, jeśli chodzi o zbudowanie właśnie oferty edukacyjnej dla osób, które chciałyby być takimi animatorami dla środowisk senioralnych, ale odpowiednio przygotowanymi – mówi Robert Pawliszko, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
Szkoła Liderów odbywa się dwa razy do roku. Jest to projekt miejski koordynowany przez zespół Wrocławskiego Centrum Seniora. Udział w niej jest bezpłatny. Aktualnie zakończyła się 6. edycja wrocławskiej Szkoły Liderów, którą ukończyło 15 osób.
– Uczestnicy przez trzy miesiące brali udział w różnorodnych spotkaniach i warsztatach, dzięki którym mogli zdobywać widzę, ale też rozwijać swoje umiejętności, między innymi kompetencje personalno-społeczne. Dowiadywali się też w jaki sposób pozyskiwać dotacje na działania senioralne, w jaki sposób diagnozować i identyfikować potrzeby, oczekiwania osób starszych, w jaki sposób projektować działania, jak integrować te grupy osób starszych oraz w jaki sposób współpracować z partnerami lokalnymi – mówi Kamila Polańska, specjalista ds. Projektów Senioralnych i Informacji WCRS – WCS.
– Zajęcia dały mi bardzo dużo. Ostatnie zajęcia były na przykład z nauki śmiechu, jak właśnie umieć obrócić pewne sytuacje w żart, jak umieć rozmawiać z seniorami, jak potrafić wśród swoich seniorów znaleźć takich, którzy w jakiś sposób mogą być problematyczni dla grupy i starać się nimi zająć, żeby im się wydawało, że oni są bardzo ważni i istotni, że nie robią nam jakiegoś smutku w grupie. Więc z ciekawości przychodziłam na każde zajęcie – mówi Aleksandra Pawliszyn, absolwentka 6. edycji wrocławskiej Szkoły Liderów.
– Przede wszystkim szukałam nowego pomysłu na siebie, żeby zdobyć nowe kompetencje. Tutaj cały program, całe założenie projektowe bardzo mi się spodobało. Bardzo się cieszę, że zakończyłam ten kurs, z tego względu, że stworzyło mi to nowe możliwości współpracy, ale też rozszerzyło moje horyzonty myślenia i działania na rynku wrocławskim, jeśli chodzi o aktywność seniorów – mówi Aneta Sachno, absolwentka 6. edycji wrocławskiej Szkoły Liderów.
W ramach szkoły każdy z uczestników musi między innymi przygotować projekt zaliczeniowy.
– Najlepsze projekty są przez nas grantowane, czyli osoby, które napiszą najlepszy projekt będą mogły zrealizować go za pieniądze miejskie w jakiejś organizacji senioralnej, najczęściej jest to klub seniora – mówi Robert Pawliszko.
Kolejna edycja wystartuje jesienią. Zapisać się można w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora, przez stronę internetową www.seniorzy.wroclaw.pl lub za pomocą numeru telefonu, który znajduje się na tejże stronie.
– Uczestnikami Szkoły Liderów mogą być zarówno osoby młode, studenci, osoby w wieku średnim, jak również seniorzy. Wszyscy ci, którzy są zainteresowani zdobyciem wiedzy, pogłębieniem umiejętności w zakresie aktywizacji i integracji osób starszych – mówi Kamila Polańska.