Zdjęcia, które opowiadają o godności

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Opowieści o godności to wystawa, którą można podziwiać w Złotnickim Centrum Spotkań. Powstała dzięki fundacji Dignum i Wrocławskiemu Centrum Seniora.

Fundacja nazywa się Dignum i z łaciny oznacza godność. Naszą misją jest przywracanie godności i przywracamy ją właśnie poprzez zmiany warunków życia naszych podopiecznych. Często to są ubogie osoby albo w bardzo trudnych sytuacjach życiowych. Historia tej wystawy i zdjęć jest trochę dłuższa, ponieważ zdjęcia powstały z inicjatywy fundacji. Są to nasi podopieczni, celem było pokazanie ich w dwóch okolicznościach – mówi Dagmara Szymczak, prezeska Fundacji Dignum.

Pierwsza seria zdjęć powstała w naturalnych warunkach grupy seniorów. Druga natomiast w profesjonalnym studio we współpracy z fotografem Andrzej Beliną Brzozowski.

– Staraliśmy się w takim odświętnym wydaniu ich pokazać, tak jakbyśmy chcieli pokazać jak ich naprawdę widzimy, jakimi są – dodaje Dagmara Szymczak, prezeska Fundacji Dignum.

Aleksandra Kołodziej, która na co dzień zajmuje się Złotnicki Centrum Spotkań, zdradza nam, że wystawa cieszy się sporym zainteresowaniem.

Zwłaszcza kiedy orientują się, że osoby i ich zdjęcia z życia codziennego, to są te same osoby, które znajdują się poniżej, czyli po metamorfozie i podchodzą, wczytują się, są bardzo zaskoczeni, tym co widzą – mówi Aleksandra Kołodziej, Złotnickie Centrum Spotkań.

Z doświadczenia widzimy, jak ta starość jest odzierana z godności. Zwłaszcza, kiedy te osoby są nieporadne, zostawione same sobie  i w trudnych sytuacjach życiowych. Starsze osoby po prostu znikają z naszej przestrzeni publicznej, nie zauważamy ich. Wypiera się starość w naszej kulturze. Starsze osoby są tak samo potrzebne jak wszyscy jesteśmy potrzebni społeczeństwu. To jest nasza tożsamość – mówi Dagmara Szymczak, prezeska Fundacji Dignum.

Myślę, że temat seniorów, zwłaszcza tych bardziej potrzebujących, jest jeszcze niestety marginalizowany. Natomiast już coraz więcej mówi się o tym, iż są podejmowane odpowiednie kroki, żeby to zmieniać – podkreśla Aleksandra Kołodziej, Złotnickie Centrum Spotkań.

Zobacz również

6 i 7 grudnia Opera Wrocławska zaprasza widzów na wieczór choreografów „Żywioły 2”. Na scenie wystąpią tancerze baletu Opery Wrocławskiej i zaproszeni goście. Tym razem zobaczymy 12 kreacji, które zostały przygotowane przy współpracy z utalentowanymi kompozytorami z Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy