W cukrzycy najważniejsza jest dieta. Przepisy pomogą diabetykom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Specjaliści podkreślają, że w cukrzycy tak naprawdę najważniejsza jest aktywności fizyczna, ruch i dieta. Nie jest to jakaś specjalna dieta, ale oparta na zasadach zdrowego żywienia. Podstawą diety cukrzycowej są zasady zdrowego żywienia, czyli regularne spożywanie posiłków 4-5 dziennie, staranny dobór produktów. Dieta przy cukrzycy polega na wykorzystywaniu w jadłospisie produktów o jak najniższym stopniu przetworzenia i niskim indeksie glikemicznym.

Dieta w cukrzycy jest podstawą – mówią specjaliści, ale – nie jest specjalna ani restrykcyjna. 

To jest dieta, w której musimy wybierać odpowiednie węglowodany, czyli złożone, pochodzące ze zbóż, pieczywo wieloziarniste, żytnie, razowe, ziemniaki zamieniamy na kasze na przykład gryczaną – mówi Iwona Pilarczyk, Centrum Edukacji Diabetyków przy ul. Biskupiej we Wrocławiu. 

Najistotniejsze jest spożycie warzyw. Dla cukrzyka nie ma okoliczności łagodzących. Warzywa w każdej postaci, w każdym posiłku, warzywa o niskiej zawartości węglowodanów są podstawą diety. One pozwalają regulować wchłanianie cukrów z pożywienia – mówi mgr Marzena Grząbkowiak, dietetyczka. 

W diecie diabetyka równie ważna jest regularność posiłków. 

Średnio co 3-4 godziny staramy się zjeść jakiś mały posiłek, to ważne – mówi Agnieszka Fronimopulos, dietetyczka. 

Niezwykle ważny jest odpowiedni dobór produktów, ważny jest niski indeks glikemiczny. 

Czyli to są produkty, które wolno się wchłaniają. Do tej grupy również należą warzywa, które w połączeniu z pełnoziarnistym pieczywem o niskim indeksie glikemicznym powodują, że  wzrost poziomu glukozy jest stabilniejszy – mówi mgr Marzena Grząbkowiak, dietetyczka. 

Niestety, dieta dla wielu pacjentów jest sporym problemem. Woleliby wziąć tabletkę, nawet zastrzyk i już mieć pewność, że są leczeni. W cukrzycy jest inaczej. 

Gorzej z leczeniem, trzeba przyjechać do Wrocławia, jestem spoza miasta, no i ta dieta – mówi Zbigniew Cebula, choruje od lat na cukrzycę. 

Ruch, aktywność fizyczna, ale regularna, codzienna są niezbędne. Diabetolodzy zalecają spacer co najmniej godzinny albo inny trening lub ćwiczenia. 

Aktywność fizyczna pozwala na bieżąco spalać glukozę, zmniejszać jej stężenie po posiłku, nawet spacer powoduje stabilizację glikemii i dobrze wpływa na długotrwałą kontrolę cukrzycy – mówi mgr Marzena Grząbkowiak, dietetyczka. 

We Wrocławiu chorzy mają ogromną pomoc Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta. To właśnie miasto finansuje program dla diabetyków. I kolejne miejsce – ul. Biskupia i Centrum Edukacji Diabetyków im. Danuty Świercz-Wrony. 

Z porad specjalistów – diabetologów, dietetyków, psychologów można skorzystać każdego dnia i całkowicie za darmo. Do tego mogą skorzystać z zajęć na basenie i treningów na sali. I jeszcze jedno – specjalnie dla diabetyków wydano książki z przepisami. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy