Wojewoda dolnośląski o Polsce w Unii Europejskiej

Jarosław Obremski ocenia pozycję Polski w Unii Europejskiej. W rozmowie Echo24 mówi o kryzysie w Zjednoczonej Prawicy, o tym, że bliżej mu do poglądów Prawa i Sprawiedliwości oraz ocenia zmiany personalne w Radzie Miejskiej Wrocławia.

Rusza projekt dotyczący rewitalizacji

ośmiu wrocławskich osiedli. Strefa Kultury Wrocław będzie prowadzić wstępne konsultacje, które zaowocują raportem. O szczegółach mówi Anna Bieliz.

Po dom do Wałbrzycha?

Z Krzysztofem Urbanskim, prezesem spółki InVałbrzych, rozmawiamy o działalności tej spółki o wpływie pandemii na rynek nieruchomości, o rosnącym znaczeniu mniejszych i zielonych miast, o wzroście cen nieruchomości w Wałbrzychu, o wpływie na subregion wałbrzyski funduszu sprawiedliwej transformacji. Rozmowę prowadzi Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24.

Wakacje w powiecie wrocławskim

Wiesław Zając, członek zarządu powiatu wrocławskiego mówi o możliwościach spędzenia czasu na terenie powiatu. W rozmowie Echo24 także o nadchodzącym możliwym lockdownie, propozycjach Polskiego Ładu dla powiatu i inwestycjach.

Covid-19 a nasze emocje

Pandemia COVID-19 wciąż wpływa na nasze życie, nawet mimo to, że chwilowo liczba zakażeń opadła. Jednak traumatyczna sytuacja potęguje w nas niepokoje, psychozy i strach o życie nasze i naszych bliskich. O tym jak sobie radzić z tymi emocjami, jak szukać skutecznego wytchnienia rozmawiamy z Beatą Jarosz – psychoedukatorem oraz z Tomaszem Pissem – psychiatrą.

O Wrocławskich Potańcówkach Wolności głośno jest nawet w Gdańsku

mówi Dobrosława Binkowska, prezeska Stowarzyszenia Osiedla dla Wrocławia. Plenerowa impreza na placu Wolności okazała się hitem i tym, czego wrocławianom w czasie pandemii brakuje najbardziej. O tym i o innych obszarach działalności stowarzyszenia prezeska opowiedziała w Rozmowie Echo24.

A gdyby tak nie regulować?

To pytanie zadają sobie i mieszkańcom Wrocławia pomysłodawczynie projektu, który pokazuje ekosystem wrocławskiej Widawy. „Rzeczniczki”, bo tak o sobie mówią podczas spacerów z mieszkańcami pokazują jak wygląda życie nad rzeką i opowiadają o tym dlaczego w jednym miejscu mamy suszę, a kilka kilometrów dalej – powódź. O projekcie w Rozmowie echo24 mówi Magda Gorzyca studentka Uniwersytetu wrocławskiego i jedna z „Rzeczniczek”.

Jeszcze nie dochodzi do nas to, co teraz przechodzimy

mówi Alicja Tchórz, zawodniczka Juvenii Wrocław. Jedna z sześciu zawodników, którzy powrócili z Japonii przed startem Igrzysk Olimpijskich. Na miejscu okazało się, że polska kadra jest zbyt liczna. Wrocławska pływaczka w Rozmowie Echo24 zdradza kulisy japońskiego koszmaru.

Interesuje nas tylko PlusLiga

mówi Łukasz Tobys, prezes eWinner Gwardii Wrocław o nadchodzącym sezonie. Siatkarze w tym sezonie chcą powalczyć o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Klub powoli zaczął prezentować skład, która ma wygrać ligowe zmagania.

2. edycja Remembrance and Future Forum już w lipcu. Zapraszamy wszystkich!

– mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia. Rozmawiamy na temat planów kolejnej już edycji wydarzenia Remembrance and Future Forum, a także o wystawie “Szuflada Różewicza”, która jest dostępna dla wszystkich wrocławian do 15 sierpnia na Placu Solnym i to bezpłatnie. W Centrum Historii Zajezdnia mimo wakacje bardzo dużo się dzieje!

Szczepionkowy zapał odleciał. Możliwe obostrzenia dla niezaszczepionych

– mówi wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski. Rozmawiamy na temat przebiegu szczepień, a także możliwych nowych obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Czego mogą się spodziewać te osoby? Tego można dowiedzieć się z tej rozmowy!

Mnóstwo wydarzeń podczas 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha

O wszystkim opowiada dyrektor festiwalu, Stanisław Rybarczyk. Koncerty, spacery, kino, warsztaty i spotkania autorskie – to wszystko czeka na wrocławian od 31 lipca w ramach 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha.

Chcemy wspierać mikroprzedsiębiorstwa

poprzez promowanie ich i uświadamianie wrocławianom, że to firmy obok nich. Michał Łuczak, prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej, ambasador projektu “Bez mikro nie ma makro”, opowiada o idei projektu organizowanego przez Wrocławski Park Technologiczny i znaczeniu mikroprzedsiębiorstw.

Potrzebna jest letnia odzież męska

– mówi Paweł Trawka z wrocławskiej Caritas. Opowiada o zbiórce odzieży dla łaźni. W szczególności potrzebne są koszulki i buty, ale można oddać także plecaki. Rzecznik opowiada także o letnich półkoloniach dla dzieci oraz wolnych miejscach w DPS-ach.

Dla Gajowic to aktywne 4 lata

mówi Ryszard Kessler, przewodniczący rady osiedla Gajowice. Wiele projektów WBO upiększa to osiedle z biegiem lat. Obecnie rewitalizowany jest choćby Park Langiewicza. Szczegóły w Rozmowie Echo24.

Organizacja koncertów w czasie pandemii jest trudniejsza, ale działamy!

mówi Paula Szewczyk, Wrockfest Stary Klasztor po lipcowej 3-Majówce, która przebiegła bez problemów i w świetnej atmosferze. Koncerty w czasie pandemii to wyzwanie dla organizatorów, ale mimo to dbają oni o najwyższą jakość muzycznych wydarzeń.

Dogrywki podczas festiwalu WROsound już w ten weekend!

O muzycznym festiwalu i o rozmowach z artystami w kuluarach opowiada Bartosz Zubik ze Strefy Kultury Wrocław. Muzyczny festiwalu już w ten weekend 16-17 lipca. A na scenie przed Impartem wielu wrocławskich artystów i nie tylko!

Sąsiadujemy! Wrocławianie mogą stworzyć mapy osiedli

– mówi Joanna Panciuchin ze Strefy Kultury Wrocław. Rozmawiamy na temat unikatowego programu Sąsiadujemy w ramach, którego organizowane są spacery, a także można stworzyć sąsiedzkie mapy. Misją programu jest poznanie przede wszystkim sąsiadów i otaczającego nas osiedla. Zapraszamy na rozmowę!

„Chemia śmierci” – tajemnice Brzegu Dolnego

Z Tomaszem Bonkiem, autorem książki „Chemia śmierci – Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy” rozmawia Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24. Tomasz Bonek trafił na trop zapomnianych zbrodni hitlerowskich i planów masowej zagłady Europejczyków, których historia skupia się na Dolnym Śląsku, w miasteczku przed wojną zwanym Dyhenfurh, a dzisiaj Brzeg Dolny. Rozmowa o genezie powstania jego książki oraz o hitlerowskich tajemnicach, które na zawsze miały być zapomniane.

Niestarość. Wiek to tylko liczba

przekonuje Aleksandra Kołodziej koordynatorka projektu zatytułowanego: NIEstarość na Złotnikach – warsztaty międzypokoleniowe. W programie Rozmowa Echo24 Aleksandra Kołodziej opowiada o warsztatach realizowanych z uczestnikami w różnym wieku – od 13 do 83 lat, a także o pracy z seniorami.

Szczepionki są dostępne od ręki

mówi wojewoda dolnośląski i zachęca do szczepienia, podkreślając tym samym, że to pomoże w walce z kolejną falą. W rozmowie Echo24 także o wariancie delta oraz wsparciu dla samorządów z rządowego funduszu Polskiego Ładu.

Dzięki systemowi uratowaliśmy pierwszego człowieka

i to dla nas ogromne przeżycie – mówi prof. Tomasz Niedzielski, prezes zarządu SARUAV sp. z o.o. i nauczyciel akademicki Uniwersytetu Wrocławskiego. O zastosowaniu systemu detekcji zaginionych ludzi przy użyciu dronów opowiada twórca tego systemu.

To może być rekordowe dofinansowanie dla powiatu

jeśli pozyskamy środki z rządowego funduszu Polskiego Ładu mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego. Wnioski będą dotyczyły trzech inwestycji drogowych oraz edukacji i opieki. O tym oraz o trwających remontach na drogach, a także stypendiach dla uczniów i kolejnych edycjach Białych Niedziel w rozmowie Echo24.

To duży krok w stronę ograniczenia plastiku

– tak o tzn. plastikowej dyrektywie Unii Europejskiej mówi Dorota Witkowska z wrocławskiego Ekosystemu. Podkreśla, że wycofanie plastikowych sztućców, kubeczków i patyczków do uszu to początek zmian. We Wrocławiu mieszkańcy są coraz bardziej świadomi. Nie ma tygodnia, żeby nie było akcji sprzątania miasta.