Jak działają rady osiedli?

Polityk Platformy Obywatelskiej mówi o partyjnych wyborach, ale też o tym, jak działają rady osiedli.

Krok w stronę Polexitu. “Nie można wierzyć politykom”

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 7 października dotyczące niezgodności niektórych traktatów unijnych z polską Konstytucją komentuje prof. Aleksander Cieśliński z Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Podkreśla, dlaczego ważna jest niezawisłość sędziów i niezależność sądów. Wyjaśnia także, jak działa narracja polityczna obecnej władzy oraz mówi wprost: wyrok TK to postawiony już krok w stronę Polexitu.

Potrzebna jest merytoryczna edukacja seksualna

i dlatego zbieramy podpisy pod projektem uchwały Rady Miasta Wrocławia. Uczniowie zgłaszają, że obecny przedmiot wychowania do życia w rodzinie nie spełnia ich oczekiwań, dlatego powstał komitet “Tak dla edukacji seksualnej we Wrocławiu”, który ma pomysł, jak dać uczniom to, czego potrzebują. O szczegółach w rozmowie Echo24 mówi Adrianna Klimaszewska.

Nadodrze i Szczepin: aktywność na osiedlu została doceniona

Mieszkańcy wrocławskich osiedli Nadodrza i Szczepina docenili wcześniejszą aktywność społeczników i postawili na nich w wyborach do rad osiedli. O planach na najbliższe miesiące, nowych radnych oraz możliwościach współpracy mówią Izabela Duchnowska ze Stowarzyszenia Nowe Nadodrze i Joanna Klima ze Stowarzyszenia Serce Szczepina.

Kobierzyce dziś wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu

mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce. Wiele inwestycji drogowych, oświatowych, ale by to wszystko mogło powstawać potrzebne są pieniądze. Te z kolei zostaną uszczuplone przez Polski Ład. W skali rocznego budżetu to spora kwota. Oprócz tego zastępca wójta opowiada o akcji szczepień w gminie.

Dignum oznacza godność i to właśnie o nią dbamy

mówi Dagmara Szymczak, prezeska Fundacji Dignum. Fundacja na co dzień pomaga seniorom w godnym przeżyciu starości. Remontuje mieszkania, dostarcza posiłki, a na tym nie koniec. Fundację można cały czas wspierać lub zostać wolontariuszem.

Gramy ile się da!

mówi Paula Szewczyk, WrockFest Stary Klasztor o koncertowym październiku we Wrocławiu. Na razie organizacja wydarzeń muzycznych jest możliwa przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. W stolicy Dolnego Śląska nie brakuje muzycznych wydarzeń.

Na co zwrócić uwagę w jesiennym jadłospisie?

O tym, jak komponować posiłki i gdzie kłaść szczególny nacisk mówi dietetyczka, Magdalena Szyszka-Barycka. Zdradza, co można zrobić z dyni i innych sezonowych owoców. Przypomina o piciu wody i suplementowaniu witaminy D.

Czeka nas wiele wydarzeń w ramach Mikrograntów

O projektach, które będą realizowane w ramach zakończonego niedawno naboru mówi Anna Bieliz, koordynatorka Mikrograntów. W nadchodzących miesiącach wydarzenia zawitają na wrocławskie osiedla, gdzie Mikrogranty jeszcze nie gościły. Dużo projektów będzie skierowanych do seniorów i rodziców. Szczegóły w rozmowie Echo24.

Spodziewamy się przyrostu zachorowań na przełomie listopada i grudnia

stwierdza Jarosław Obremski. Wojewoda dolnośląski mówi o obecnej sytuacji epidemiologicznej, gotowości szpitala tymczasowego i personelu medycznego. Ocenia także wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący prawa unijnego i komentuje sytuację Polski w Unii Europejskiej.

Muzyka, której motywem przewodnim jest woda

Muzycy z Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Polski spotkają się na wrocławskich osiedlach podczas Festiwalu Bass&beat, który w tym roku odbywa się po raz piąty. Tematem spotkań z muzykami i sztuką wizualną – jest woda. Zagra m.in wrocławska saksofonistka Karolina Pernal. O idei festiwalu i tym dlaczego w tym roku festiwal “rozlał się po całym mieście” mówi Magdalena Pawlik, która jest gościnią Moniki Suder w programie Rozmowa Echo24.

Przejście Dialogu to przestrzeń dla mieszkańców

w której mogą spotkać się, porozmawiać na tematy ważne, a także zorganizować na przykład warsztaty. O szczegółach tego, co można zrobić i jak została zagospodarowana przestrzeń przy Przejściu Świdnickim mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Opowiada także o akcji pocztówek z 48 wrocławskich osiedli. Przekonuje, dlaczego warto iść na wybory do rad osiedli, a seniorów dodatkowo zachęca do odbierania Wrocławskiego Niezbędnika Senioralnego.

Robi się coraz zimniej, nie zapominajmy o pomocy

mówi Paweł Trawka z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Potrzebne są plecaki, termosy, śpiwory i koce oraz odzież męska. Codziennie blisko 600 osób korzysta z ciepłego posiłku oferowanego przez jadłodajnię. O szczegółach niesienia pomocy w rozmowie Echo24.

Tworzę muzykę dla siebie, ale chciałbym, żeby trafiła do innych

mówi Łukasz Kosturek, muzyk artysta, który w piątek – 15 października wydaje swoją solową płytę. Tematem piosenek jest współczesny romantyzm, który jest szczególnie bliski samemu artyście. Muzyk pochodzi z Wrocławia, ale chciałby, żeby jego utwory dotarły o wiele dalej.

To była wyjątkowa kampania wyborcza

mówi Michał Kwiatkowski, prezes Wrocławskiego Forum Osiedlowego o dobiegającej końca kampanii wyborczej do rad osiedli. Wybory już 17 października, prezes opowiada o nowych zasadach, które będą obowiązywać.

To orzeczenie TK może być bardzo niebezpieczne

mówi prof. Patrycja Matusz, politolog, która na naszej antenie komentuje czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym. Zdaniem profesor Uniwersytetu Wrocławskiego można mówić już o procesie prowadzącym do opuszczenia europejskiej wspólnoty. Protesty w wielu polskich miastach, mogą stanąć na drodze władzy, słyszymy.

5. edycja Made in Wrocław!

Gościem Rozmowy Echo24 jest Magdalena Okulowska z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Opowiada o kolejnej edycji wydarzenia, w tym roku tematem przewodnim będzie sztuczna inteligencja. Po ubiegłym roku wirtualnych paneli, impreza będzie chciała powrócić do tradycyjnej formy. Tym razem hybrydowo.

Trzecia dawka szczepionki to konieczność

mówi prof. Tomasz Zatoński, prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Medycznego. Czwarta fala pandemii z każdym dniem nabiera tempa. Szczepionki to jedyna najskuteczniejsza metoda walki z COVID-19. Profesor opowiadał także o akcji “Ty też możesz”, która powstała dzięki Fundacji Biegaj dla zdrowia.

Te pierwsze 100 dni były bardzo intensywne

mówi Julian Żygadło, burmistrz Kątów Wrocławskich po 100 dniach od przejęcia urzędu. Przeorganizowanie kadry, nowe inwestycje, burzliwy temat szkoły w Krzeptowie, a także rozdzielnie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu na dwie osobne instytucje. Szczegóły w Rozmowie Echo24.

Kto zrozumie czas, ten zrozumie sens życia

mówi Lev Stern, twórca wystawy “Cztery Opowiadania” w NFM. Rozmawiamy na temat kulisów powstania wystawy, a także historii artysty. Wystawa jest do obejrzenia w Narodowym Forum Muzyki do końca października.

Wciąż marnujemy za dużo jedzenia

mówi Paweł Szot z Ekosystemu Wrocław. Dlaczego to wciąż spory problem i jak na co dzień możemy z nim walczyć. Jesień to czas powrotu do szkół, co wiąże się z organizowaniem wielu warsztatów dla uczniów i nie tylko. Każda placówka może zgłosić się i pomóc u siebie przeprowadzić ekologiczne prelekcje.

II edycja Wrocławskiego Wypału za nami!

O prawdziwym święcie kawy, jakim jest Wrocławski wypał opowiadał organizator – Karol Przesmycki. Barista zdradził jakie są najczęstsze błędy picia kawy, jakie są polskie zwyczaje z nią związane, a także o tym, jak samo zaparzenie wpływa na określony smak. Szczegóły w Rozmowie Echo24.

Idźcie na wybory!

Małgorzata Burnecka mówi nam o wyborach do rad osiedli i zadaniach, które mają przed sobą ich członkowie.

Konflikt o kopalnię Turów jest o wiele bardziej złożony

mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. Opowiada także o VII Kongresie Energetycznym i zielonej transformacji. Czwarta fala pandemii narasta, wojewoda komentuje liczbę zakażeń, wspomina o szpitalu tymczasowym i respektowaniu paszportów covidowych.