Zapraszamy do Firleja na Europejski Dzień Sąsiada

mówi Olga Szelc z Ośrodka Działań Artystycznych Firlej. Masa atrakcji dla dzieci i dla rodziców, a wszystko po to, żeby się integrować. W tym roku ten dzień będzie miał szczególne znaczenie w kontekście toczącej się wojny w Ukrainie.

Dzień Dziecka będzie u nas bardzo atrakcyjny

mówi Maja Rytelewska, dyrektorka KOSiR-u. 1 czerwca będzie także okazją do wręczenia nagród w 3. Plebiscycie Sportowca Roku gminy Kobierzyce. Dyrektorka opowiada także o planach na lato.

Przed skończeniem świata

To tytuł płyty duetu artystów Jarmużek/Pakowskaa. Twórcy połączyli siły na płycie na której usłyszeć można dawne ballady, pieśni liryczne i utwory obrzędowe. Kasia Pakowska ma już na swoim koncie utwory muzyki tradycyjnej, które śpiewa wraz z trzema innymi wokalistkami w grupie KOSY, dla Roberta Jarmużka, który jest muzykiem w zespole Mikromusic, spotkanie z dawną polską muzyką tradycyjną jest nowe. W Rozmowie Echo24 Kasia Pakowska i Robert Jarmużek mówią o nowej płycie oraz o pierwszym wspólnym koncercie, który odbędzie się 30 maja w synagodze pod Białym Bocianem.

To będzie bardzo ważna sesja

mówi Jolanta Niezgodzka, radna rady miejskiej Wrocławia, Nowa Nadzieja. 26 maja radni będą głosować za przyznaniem wotum zaufania prezydentowi Jackowi Sutrykowi za działalność w poprzednim roku. Oprócz tego klub radnych Nowa Nadzieja ma swoje projekty uchwał, które będzie przedstawiać.

Koszykarsko cały czas się rozwijamy

mówi Karol Jaśko, Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Powstają kolejne grupy wiekowe, które biorą udział w turniejach. Trener opowiada o wyzwaniach i możliwościach, jakie niesie za sobą szkolenie młodzieży i dorosłych.

Czerwiński: Rada Rad Osiedli jest bardzo potrzebna

Sławomir Czerwiński z Wrocławskiego Forum Osiedlowego mówi o II Kongresie Osiedlowym, podczas którego radni osiedlowy poruszą kwestie ważne dla ich dalszej pracy i współpracy. W rozmowie Echo24 także o tym, dlaczego potrzebna jest Rada Rad Osiedla przy prezydencie Wrocławia oraz które kwestia wymagają zmian.

Biznes sprząta Wrocław – akcja, która jednoczy i angażuje firmy

Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Art Open – firmy, która zapoczątkowała akcję sprzątania otoczenia, opowiada o szczegółach wydarzenia. Na początku w sprzątanie Wrocławia zaangażowało się zaledwie kilka firm, z którymi współpracuje agencja reklamowa. Podczas III edycji sprzątać będzie blisko 200 osób z 50 różnych firm. Jak podkreśla prezes: to dobra okazja do integracji i społeczna odpowiedzialność biznesu. Tegoroczna edycja rusza w piątek 27.05 przy plaży Hot Spot.

Teatralny CAL na wrocławskim Ołtaszynie

Bogdan Michalewski, dyrektor Centrum Aktywności Lokalnej na Ołtaszynie oraz Teatru na Bruku mówi o wspólnych działaniach, zajęciach dla mieszkańców i teatralnej ofercie.

Potrzebujemy wsparcia dla podopiecznych wrocławskiej łaźni

– mówi Paweł Trawka z Wrocławskiej Caritas i prosi o pomoc dla bezdomnych z Wrocławia. Szacuje się, że takich osób jest ponad 800.

Pierwsze śluby, pierwsze sklepy, pierwsze spotkania po latach – wystawa w Centrum Historii Zajezdnia

O budowaniu nowego życia w powojennym Wrocławiu i o niezwykłej kobiecie – Edycie Stein – rozmawiamy z Juliuszem Woźnym z Centrum Historii Zajezdnia

Nie musimy być ciągle na diecie, to męczące

mówi Magdalena Szyszka-Barycka, dietetyk kliniczny. Lato to czas, kiedy wiele osób zaczyna przesadnie dbać o sylwetkę, a to często kończy się niezdrowymi dietami czy detoksami. Ekspertka zdradza, jak dobrze podejść do odżywiania w tym okresie.

Burleska zawita do Dusznik-Zdroju już w piątek

mówi Michał Hadasik, dyrektor artystyczny Sceny pod Regałem. To pierwsze takie wydarzenie, ale nie ostatnie. To wyjątkowe muzyczne show, które w Polsce przyciąga coraz więcej widzów. Tym razem pojawi się na Dolnym Śląsku.

Cały czas dzieje się coś nowego!

mówi Magdalena Pabijaniak ze Stowarzyszenia Kolektyw Pomysłów o Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach. CAL powstał w październiku i od tego czasu prężne się rozwija.

Sytuacja uchodźców na terenie powiatu wrocławskiego jest cały czas dynamiczna

mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego. Opowiada także o moście między Chrząstawą Wielką a Chrząstawą Małą oraz o powołaniu dwóch nowych ciał doradczych – Rady Seniorów oraz Rady Młodzieży.

AWF Wrocław: ogromne święto na Stadionie Olimpijskim

Dr Ireneusz Cichy, prorektor ds. organizacyjnych i współpracy z otoczeniem AWF Wrocław zaprasza na dwa wyjątkowe wydarzenia: Przewietrz się z AWF Wrocław, czyli dzień aktywności na kompleksie Stadionu Olimpijskiego. To możliwość obejrzenia rywalizacji sportowej, zapoznania się z uczelnią i spędzenia czasu aktywnie na świeżym powietrzu oraz zbadania się w sobotę 28 maja. Tydzień później, 4 czerwca zaplanowano XV Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży, które mają integrować tę grupę oraz zachęcać do bycia aktywnym, nawet mimo kłopotów zdrowotnych.

Obremski o Samorządowym Okrągłym Stole. “Te postulaty są już realizowane”

Wojewoda dolnośląski ocenia postulaty, które w ramach podstolików wypracowali uczestnicy Samorządowego Okrągłego Stołu. Według niego nie są to rekomendacje, a jedynie wskazanie problemów, o których wiadomo od dawna. Jarosław Obremski komentuje także inflację w Polsce i działania rządu w tej sprawie.

Rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

O zasadach rektutacji, liczbie miejsc i ważnych datach dla ósmoklasisto mówi Ewa Szczęch, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych w Departamencie Edukacji UM we Wrocławiu.

Piłkarski Śląsk powinien mieć prywatnego właściciela

Z Ewą Wolak, wrocławską radną Forum Jacka Sutryka, rozmawiamy o Samorządowym Okrągłym Stole, przyszłości piłkarskiego Śląska oraz poszerzaniu stref płatnego parkowania w mieście

Uczymy dzieci, jak powinny dbać o zdrowie swoje i bliskich. Edukujemy przez zabawę

Andrzej Majewski z Fundacji „Akademia doktora Pieprzyka” prowadzi we wrocławskich przedszkolach i szkołach program edukacyjno-zdrowotny. Kilkuletnie dzieci uczą się jak powinny dbać o skórę, znamiona i pieprzyki. Już zdarzyło się, że dziecko wykryło swojej babci czerniaka

Czym zastąpić ogrzewanie gazowe?

W czasie, kiedy ceny energii elektycznej i gazu poszły w górę wzrosło zainteresowanie programem Czyste powietrze, który przewiduje nawet 90% dofinansowania na wymianę źródła ciepła na np. OZE w tym pompy ciepła. O „Czystym powietrzu”, a także nowym pilotażowym programie „Budynki wielorodzinne” oraz o wsparciu dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Rozmowie Echo24 mówi Łukasz Kasztelowicz Prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Wiosna to dobry czas na porządki

mówi Dorota Witkowska, Ekosystem Wrocław. Akcje sprzątania, wiosenne pikniki, po których także trzeba sprzątać i wiele innych inicjatyw – letni czas obfituje w tego typu wydarzenia.

Gdy patrzy się na te uśmiechnięte twarze, wtedy wiadomo, że warto!

mówi Paula Szewczyk, Wrockfest Stary Klasztor o gitarowym rekordzie świata, który znów został pobity oraz o 3-majówce, która każdego dnia zgromadziła kilkanaście tysięcy ludzi na wrocławskiej Pergoli. Majówka we Wrocławiu to już tradycja, nie tylko dla wrocławian.

Obremski: konieczne są pieniądze z Unii Europejskiej

Jarosław Obremski mówi o tym, ile środków jest potrzebne w związku z tym, że Polska przyjęła prawie 3 miliony uchodźców z Ukrainy. Jak wygląda finansowania i jakie wyzwania stoją przed rządem?

Wrocław stawia na ekologiczne koszenie

Miasto kilka sezonów wcześniej zmieniło podejście do pielęgnacji zieleni. O tym, jakie korzyści przynosi rzadsze i przemyślane koszenie mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM we Wrocławiu.