Nawirski: StudentPRO to projekt, który ma pomóc studentom działać

Gościem Rozmowy Echo24 była Kamil Nawirski, inicjator projektu StudentPRO. To seria podcastów o rozpoczęciu i prowadzeniu działalności studenckiej. W każdą środę ukazuje się kolejny odcinek, w którym poruszane są kolejne tematy dotyczące życia poza salą wykładową.

Wrocław na językach świata – niezwykły projekt szuka wolontariuszy do nauki języka polskiego

Projekt powstał 6 lat temu, z pomocy skorzystało ponad 4 tys. obcokrajowców, którzy chcą uczyć się języka polskiego. Teraz szczególnie potrzebni są wolontariusze. O Wrocławiu na językach świata rozmawiamy z Ewą Żmudą, z-cą dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji i Adrianem Rode, koordynatorem kampanii WNJŚ

Mutor: Edyta Stein – niezwykła kobieta, filozofka, wrocławianka. Rozpoczyna się Tydzień Edyty Stein

Rok 2022 należy do Edyty Stein. To wspaniała, nadal mało znana postać. Patronka Europy, niezwykła filozofka, kobieta niezależna, wykształcona, domagająca się równego traktowanie kobiet i mężczyzn, związana z Wrocławiem. Z Markiem Mutorem, dyrektorem Centrum Historii Zajezdnia, rozmawiamy od Tygodniu Edyty Stein, który rozpoczyna się od poniedziałku, 10 października.

Kongres Kobiet po raz pierwszy we Wrocławiu!

Kongres Kobiet po raz pierwszy zawita do stolicy Dolnego Śląska. Będą to dwa dni rozmów, debat i dyskusji o roli kobiet we współczesnym świecie. Wśród gościn wybitne ekspertki w wielu dziedzinach. Wstęp jest darmowy, a o szczegółach mówi Jolanta Niezgodzka, wiceprezeska Dolnośląskiego Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

Kremer: Wrocław to dobre miejsce do budowania relacji polsko-niemieckich

Gościem Rozmowy Echo24 był Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu, który objął funkcję dwa miesiące temu. Opowiada o początkach pracy we Wrocławiu, żonie Polce i o tym, za co najbardziej lubi Polaków.

Zając: chcemy aktywizować różne grupy społeczne, młodzież również

O VI wojewódzkich zawodach sportowo-pożarniczych w Borzygniewie, znaczeniu OSP i współpracy z Państwową Strażą Pożarną, konkursie wiedzy o powiecie wrocławskim oraz powstaniu Rady Młodzieży mówi Wiesław Zając, członek zarządu.

Energia przyszłości to atom

PKN Orlen planuje wybudować własne elektrownie jądrowe. Technologia SMR, czyli małych modułowych reaktorów ma zastąpić duże węglowe kopalnie. Ta energetyka jest czysta, bezpieczna i może być jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego mówił w Rozmowie Echo24 – Jarosław Dybowski dyrektor wykonawczy do spraw energetyki PKN Orlen.

Jak Łukasiewicz PORT popularyzuje naukę? Warsztaty dla dzieci i młodzieży

„Wejście do świata nauki” to kolejny popularnonaukowy program Ogrodów Doświadczeń Łukasiewicz – PORT bazujący na metodzie nauki przez doświadczenie. Celem projektu jest popularyzacja nauki i podkreślenie jej znaczenia dla naszego życia. Warsztaty, zajęcia laboratoryjne, cykle badawcze i spotkania wprowadzą dzieci, młodzież i dorosłych w świat nauki, pokażą uczniom szkół podstawowych, jak fascynujące może być odkrywanie tajników wiedzy, a przygotowane doświadczenia pozwolą na samodzielne eksperymentowanie, obserwacje i wyciąganie wniosków. O szczegółach Marek Staniewicz, dyrektor Departamentu Społecznej Odpowiedzialności Nauki, Centrum Edukacji Technologicznej Port – Ogrody Doświadczeń.

Wnioski z VIII Kongresu Energetycznego

Chociaż czeka nas nietypowa zima, bo w tle mamy szantaż energetyczny i lęk przez wzrostem cen, to wyłączeń prądu nie będzie – jak zapewniają fachowcy. Polska energetyka jest przygotowana na zimę, a rozwój technologii i przygotowanie na uniezależnienie się energetyczne to wyzwania przyszłości, z którymi mamy szansę nieźle sobie poradzić. Gościem Rozmowy Echo24 jest Dawid Jackiewicz wiceprezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych organizatora VIII Kongresu Energetycznego.

Mała Scena ATM na Bielanach – nauka i zabawa w jednym

Mała Scena ATM na Bielanach Wrocławskich to spektakle skierowane do dzieci. Poprzez interakcję i zabawę, dzieciaki uczą się na przykład o przyjaźni i ekologii. O tym, jaka jest najmłodsza publiczność, dlaczego spektakle zainteresują także dorosłych oraz o zbliżających się przedstawieniach mówi Klaudia Kąca-Jasic, aktorka Małej Sceny ATM na Bielanach.

Energia z atomu, to nie przyszłość, a teraźniejszość

W 2029 roku KGHM Polska Miedź S.A ma postawić swoją modułową elektrownię atomową. Atom to energia przyszłości dla Polski, mimo że technologia to już teraźniejszość, bo KGHM od 2020 roku pracuje nad nad tzw. SMRem, czyli modułową elektrownią. O bezpieczeństwie energetycznym kraju oraz sztandarowym energetycznym projekcie KGHMu mówi w Rozmowie Echo24 prof. Ludwik Pieńkowski – ekspert z firmy KGHM polska Miedź S.A.

Ceny energii elektrycznej już nie wzrosną

O tym jak wygląda rynek energii elektrycznej oraz o inwestycjach w nowe technologie i OZE opowiada w Rozmowie Echo 24 – Paweł Szczeszek prezes Grupy Tauron. W programie poruszane są także kwestie cen prądu, a także bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Jak zapewnia prezes Tauronu prądu tej zimy nam nie zabraknie.

Praktyczna strona europejskiej demokracji

Mediacje, działania na rzecz demokracji, walka z dezinformacją, a nawet nauka tworzenia filmów. To wiedza jaką młodzież wyniosła z trwającego dwa lata projektu Genesa. Na czym on polegał i czego młodzi wrocławianie nauczyli się między innymi od Agnieszki Holland – o tym mówią w Rozmowie Echo24 Klaudia Kaptur z Uniwersytetu Wrocławskiego i Dalia Kuchta z liceum nr 5 we Wrocławiu.

Prof. Zatoński: Zapraszam na VI Bieg Uniwersytetu Medycznego

Gościem Rozmowy Echo24 był prof. Tomasz Zatoński, prorektor ds. relacji i współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który opowiadał o specjalnym biegu, łączący środowisko akademickie. 1 października przy Szpitalu na ul. Borowskiej wystartuje charytatywny bieg. Można się jeszcze zapisać.

Kłosowski: sytuacja jest naprawdę dramatyczna

Goście Rozmowy Echo24 był Dominik Kłosowski, radny Rady Miejskiej Wrocławia, Nowa Lewica, który opowiadał o tym jak ceny energii wpływają na działalność miasta. Podczas nadzwyczajnej sesji radni przegłosowali apel do premiera Mateusza Morawickiego, by otoczyć samorządy ochroną jeśli chodzi o wzrosty cen. Radny opowiedział także o pomyśle Świetlic Ciepła.

Chcę stworzyć grupę, która będzie jednym ciałem na scenie i poza nią

Gościem Rozmowy Echo24 była Izabela Możdżeń z zespołu Im Fanki Tim, która opowiadała o nowej płycie “Rewolucja”. Dodatkowo wokalistka zdradziła, że od października rusza z warsztatami wokalnymi w Trzebnicy, podczas których weźmie pod swoje skrzydła młodych piosenkarzy i nauczy ich jak ważna jest współpraca.

Można inaczej

W dzisiejszej rozmowie Echo24 porozmawiamy o Stowarzyszeniu Absolwentów i Studentów Politologii z jego założycielami Monika Włodarczyk i Dariuszem Piwońskim.To nowa jakość w politycznym życiu Wrocławia. Rozmowę prowadzi redaktor naczelny Telewizji Echo24 Paweł Czuma

Horrendalne podwyżki za prąd i plan oszczędzania. “Wrocławia na to nie stać”

O 339 milionów złotych więcej miasto musiałoby zapłacić za prąd. W ogłoszonym przetargu wpłynęła tylko jedna oferta, która jest o 500% droższa od obecnej kwoty, którą miasto wydaje na energię elektryczną. O planie oszczędzania i dramatycznej sytuacji jednostek samorządowych mówią Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia i Marcin Urban, miejski skarbnik.

Janusz Cedro w czterech odsłonach – 51. “Poniedziałek z Kalamburem”

Janusz Cedro, wrocławski artysta zaprasza na cztery recitale w ramach 51. “Poniedziałku z Kalamburem”. W programie m. in. najlepsze utwory lat 60-tych i 70-tych. Będą również niespodzianki. Wstęp za darmo.

10 lat Ekosystemu Wrocław. Spółka zaprasza na piknik

O nadchodzących wydarzenia – ekopikniku z Zielonym Wrocławiem 24.10 oraz specjalnym festynie z okazji 10-lecia spółki. Ekosystem Wrocław zaprasza do wzięcia udziału, a Dorota Witkowska, rzeczniczka spółki podsumowuje ten czas. Mówi także o przetargu na wywóz śmieci i możliwych wzrostach cen.

Potocki: samorządy są w trudnej sytuacji

Starosta wrocławski podsumowuje XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Mówi o sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego, perspektywach na przyszłość i zmieniających się warunkach. Zaprasza także na zawody strażaków OSP w Borzygniewie.

Rozmowa o architekturze po filmie – rusza festiwal MIASTOmovie

Anna Bieliz, dyrektorka programowa MIASTOmovie zapowiada ruszający 28 września festiwal. Filmy pokazujące miasto i architekturę mają być punktem wyjścia do rozmów o tworzeniu i współdzieleniu przestrzeni.

To nasz gest solidarności z kobietami, które stoją przed takim wyborem

mówią Beata Rojek i Zofia Reznik, artystka i kuratorka wystawy “Wczorajsze sny tkają ruiny jutrzejszych świątyń”. Cała wystawa jest poświęcona zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce.

Pałys: dialog to najważniejsze wyzwanie edukacji

Agnieszka Pałys, prezeska Fundacji Pro Mathematica była gościem Rozmowy Echo24 i opowiadała o konferencji “Liczymy się dla edukacji”, która 7-8 października. Dwa dni rozmów o wyzwaniach i problemach edukacji, które mają się przełożyć na nowe postrzeganie sposobu przyswajania wiedzy.