Prof Giezek: ta ustawa godzi w porządek prawny państwa polskiego

Gościem Rozmowy Echo24 jest prof. Jacek Giezek z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, z którym rozmawiamy o ustawie o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, zwanej popularnie Lex Tusk. Profesor Giezek wskazuje naruszenia Konstytucji RP dokonane przez polityków PiS, którzy doprowadzili do przegłosowania tej ustawy oraz zagrożenia jakie niesie ona dla polskiego porządku prawnego oraz naszego bezpieczeństwa prawnego. Rozmowę prowadzi Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24.

Jaros: gmina Sobótka zadłużona na ponad 23 mln zł. Burmistrz nie odpowiada na poselską interpelację

Z gośćmi – Michałem Jarosem – posłem na Sejm i Grzegorzem Waksmundzkim – asystentem posła i prowadzącym w Sobótce biuro poselskie – rozmawiamy o tym, dlaczego pół miliona Polaków wyszło w proteście na ulice Warszawy i o kontrowersyjnej sytuacji w Sobótce – gmina jest zadłużona, a burmistrz milczy.

Gęstwa: Wyzwanie 365 Triathlon ma łączyć ludzi

Gościem Rozmowy Echo24 jest Wojciech Gęstwa, organizator Wyzwania 365 Triathlon, który opowiadał o przygotowaniach do startu i pierwszych dniach wyzwania. Adrian Kostera zmagania zaczął od pływania. Każdego dni pokonuje 18 km na zalewie Stradomia Wierzchnia, ale możliwe są drobne modyfikacje. Dla organizatorów zaskoczeniem okazali się ludzie, którzy licznie wspierają Adriana w zmaganiach i to z różnych stron Polski.

Żak: marsz 4 czerwca to dopiero początek

Gościem Rozmowy Echo24 jest Mateusz Żak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej we Wrocławiu, który opowiadał o kulisach organizacji tego wydarzenia i emocjach związanych z pochodem. 500 tysięcy osób na ulicach Warszawy to duży impuls dla opozycji, ale wiceprzewodniczący opowiada, jak go teraz wykorzystać.

Sokołowska: eko-pakiet dla seniorów ma im pomóc w edukacji ekologicznej

Gościnią Rozmowy Echo24 jest Katarzyna Sokołowska z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, Wydział Klimatu i Energii UM Wrocławia, która opowiadała o Światowym Dniu Ochrony Środowiska 5 czerwca. Z tej okazji urząd miasta przygotował eko-pakiety dla seniorów, które pomogą w eko-edukacji. Są one częścią Wrocławskiego Niezbędnika Senioralnego.

Downar-Zapolska: przestałam czekać i zaczęłam spełniać swoje marzenia

Gościnią Rozmowy Echo24 jest Laura Downar-Zapolska, biegaczka i podróżniczka, która łączy obie pasje. Na 30. urodziny wyjechała na dwa miesiące do Azji i tam w 5 tygodni przebiegła 5 półmaratonów w 5 różnych krajach. Jak sam zdradza to dopiero początek jej marzeń.

Augustyn: Działamy lokalnie, ale na skalę globalną

14 czerwca w Legnicy odbędzie się już po raz czwarty Energy Industry Mixer. Jest to impreza podczas której specjaliści z branży energetycznej, samorządowcy i przedsiębiorcy rozmawiają o energetyce i wyzwaniach przed nią stojących. W tym roku tematem spotkania jest zagospodarowanie odpadów. Gośćmi Rozmowy Echo 24 są organizatorzy Energy Mixera – Enrico Ciullo z firmy Bosetti Global Consulting i Stefan Augustyn z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jaros: “PiS to grupa rekonstrukcyjna, która odtwarza PRL”

Michał Jaros, poseł na Sejm RP i przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku komentuje podpisanie Ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich tzn. ustawa Lex Tusk. Ocenia także użycie wizerunku Auschwitz w spocie Prawa i Sprawiedliwości. Mówi o nadchodzącym Marszu 4 czerwca.

Campus Polska Przyszłości: trwa rekrutacja. Czy warto wziąć w niej udział?

Kinga Grabarczyk z Fundacji “Campus Polska” mówi o zbliżającym się Campusie – dlaczego warto wziąć w nim udział, dla kogo organizowane jest to wydarzenia i wokół jakich tematów się kręci. W rozmowie Echo24 także o tym, co interesuje młodych ludzi oraz jak zbliżające się wybory wpłyną na Campus Polska Przyszłości 2023.

Kolanowski: nasz główny cel, to poznanie się

Interreg Polska-Saksonia to miejsce, gdzie można realizować projekty z pogranicza Dolnego Ślaska, lubuskiego oraz Saksonii. Na projekty, które wspierają partnerstwo polsko- saksońskie można dostać nawet 50 tysięcy euro wsparcia. O programie, celach projektów oraz możliwościach finansowania w Rozmowie Echo 24 mówi Krzysztof Kolanowski kierownik Wspólnego Sekretariatu INTERREG Polska-Saksonia. informacje o programie można znaleźć na stronie n:https://pl.plsn.eu

Zalewski: Sprzedaż Śląska może potrwać

Polityk PO i jednocześnie adwokat specjalizujący się w prawie samorządowym, opowiada o zawiłościach sprzedaży Śląska. Mecenas Zalewski mówi, że cała transakcja jest bardzo skomplikowana i zapewnia jednocześnie, że prowadzona w sposób profesjonalny.

Chlewicki: młodzi ludzie lubią śpiewać i dlatego organizuję Konkursy Piosenki Rozrywkowej

Rozmawiamy z Krzysztofem Chlewickim, nauczycielem muzyki na wrocławskim Ołtaszynie i Niną Górnicką, zwyciężczynią Konkursu Muzyki Rozrywkowej. Impreza jest organizowana już po raz czwarty i pokazuje, że młodzi ludzie lubią, chcą i umieją śpiewać, a 11-letnia Nina była w szkole nr 34 we Wrocławiu najlepsza.

Wróblewski: politycy stracili już dawno kredyt zaufania

Z Pawłem Wróblewskim, z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, rozmawiamy o szczepieniach przeciwko HPV, które od 1 czerwca 2023 r. są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, i o polityce – ustawie Lex Tusk, która może dotknąć praktycznie każdego z nas – szczególnie lekarzy, prawników, dziennikarzy.

Edyta Broda: bezdzietność może być wyborem

Bezdzietnik.pl to portal, który powstał pięć lat temu. Założyła go Edyta Broda redaktorka, blogerka i trenerka. To miejsce w którym rozmawia się o bezdzietności z wyboru, ale nie tylko. Do dyskusji zapraszani są wszyscy, którzy o bezdzietności chcą rozmawiać, a nie mają gdzie. W Rozmowie Echo 24 mówi o prawach pracowników, także tych bezdzietnym, języku, który łączy, a nie dzieli i prawu do bycia osobą bezdzietną w polskim społeczeństwie.

Bodnar: ta ustawa to haniebny krok

Gościnią Rozmowy Echo24 jest Izabela Bodnar, Polska 2050, która komentuje podpisaną przez prezydenta Dudę ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów w latach 2007-2022, czyli tzw. “Lex Tusk”. Oprócz tego Bodnar mówi o pomysłach Trzeciej Drogi w nadchodzącej kampanii Wyborczej.

Barkano: stworzyliśmy teledysk, pokazując trzy wrocławskie mosty

Gościniami Rozmowy Echo24 są Alina Barkano i Izabela Możdżeń z zespołu Bóstwo, które opowiadają o kulisach produkcji teledysku do piosenki “Łabędziem być”. Alina Barkano zdobyła stypendium marszałka województwa i postanowiła zrealizować teledysk, ukazując trzy wrocławskie mosty. Zespół Bóstwo oprócz tego ma kolejne muzyczne plany.

Kołodziejczyk: Wrocławskie Linie Turystyczne będą kursować do 3 września

Gościem Rozmowy Echo24 jest dr Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego, który opowiadał o Wrocławskich Liniach Turystycznych. Do 3 września w każdy weekend będzie można się przejechać zabytkowymi pojazdami, którymi na co dzień opiekuje się klub.

Pełech: 23. Summer Guitar Festival już w sierpniu

Gościem Rozmowy Echo24 był prof. Krzysztof Pełech, wykładowca na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz pomysłodawca Summer Guitar Festival, który od 23 lat gromadzi fanów tego instrumentów. Od 6 do 13 sierpnia w Krzyżowej pod Wrocławiem gitarzyści z różnych stron Polski mogą się spotkać na warsztatach gitarowych.

Mazurkiewicz: jedziemy do Czarnogóry

Teatr, którego zespół składa się między innymi z aktorów z niepełnosprawnościami został dostrzeżony w Czarnogórze i jedzie na występ do stolicy. “Mały książę” i “Włoch w salonie” to spektakle, które zostaną zaprezentowane zagranicznej widowni. O idei teatru, aktorach i repertuarze mówi w Rozmowie Echo24 Maciej Mazurkiewicz aktor teatru Kambak.

Bonek: wielkie odkrycia miały miejsce w Lubiążu

Z Tomaszem Bonkiem, wrocławskim dziennikarzem, podróżnikiem, reportażysta i autorem książek o niezwykłych historiach z Dolnego Śląska rozmawiamy o jego najnowszej książce „Komando śmierci” poświęconej tajemniczym wydarzeniom mającym miejsce w czasie II wojny światowej w słynnym klasztorze w Lubiążu. Rozmowę prowadzi Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24.

Obremski: teraz wszystko jest przedwyborczą grą – nagrody, odznaczenia, otwieranie mostów

O patowej sytuacji w Urzędzie Marszałkowskim, o sporach z Urzędem Miasta, a także o tzw. ustawie Lex Tusk, czyli o projekcie powołania komisji ds. badania rzekomych wpływów rosyjskich w Polsce rozmawiamy z Jarosławem Obremskim, wojewodą dolnośląskim.

Woźny: “Golgota Wschodu” pokazuje Sybiraków nie tylko jako zesłańców, ale także jako żołnierzy

O wystawie “Golgota Wschodu” w Kościele przy ul. Wittiga rozmawiamy z jej komisarzem Juliuszem Woźnym. O tym, czym różni się Sybir od Syberii, o Golgocie, Katyniu i walce o pamięć zsyłanych na “nieludzką ziemię”.

Wójt Błoński o inwestycjach i nadchodzących wydarzenia w gminie Długołęka

Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka, opowiada o trwających i kończących się inwestycjach na terenie gminy. Mówi o finalistach The Best Of Długołęka, którzy wystąpią na głównej scenie podczas Dni Długołęki – opowiada także o loterii związanej z rozliczeniem PIT i zbliżającym się Strażackim Dniu Dziecka.

Kilijanek: Nie sprzedawać byle jak

Polityk Prawa i Sprawiedliwości analizuje sprzedaż Śląska Wrocław. Lider wrocławskiego PiS mówi, że nie należy spieszyć się ze sprzedażą klubu, a transakcja – musi być transparentna i dobrze przeprowadzona.