Echo24.tv » Rozmowa
mówi Olga Szelc z Ośrodka Działań Artystycznych Firlej. Masa atrakcji dla dzieci i dla rodziców, a wszystko po to, żeby się integrować. W tym roku ten dzień będzie miał szczególne znaczenie w kontekście toczącej się wojny w Ukrainie.
mówi Maja Rytelewska, dyrektorka KOSiR-u. 1 czerwca będzie także okazją do wręczenia nagród w 3. Plebiscycie Sportowca Roku gminy Kobierzyce. Dyrektorka opowiada także o planach na lato.
To tytuł płyty duetu artystów Jarmużek/Pakowskaa. Twórcy połączyli siły na płycie na której usłyszeć można dawne ballady, pieśni liryczne i utwory obrzędowe. Kasia Pakowska ma już na swoim koncie utwory muzyki tradycyjnej, które śpiewa wraz z trzema innymi wokalistkami w grupie KOSY, dla Roberta Jarmużka, który jest muzykiem w zespole Mikromusic, spotkanie z dawną polską muzyką tradycyjną jest nowe. W Rozmowie Echo24 Kasia Pakowska i Robert Jarmużek mówią o nowej płycie oraz o pierwszym wspólnym koncercie, który odbędzie się 30 maja w synagodze pod Białym Bocianem.
mówi Jolanta Niezgodzka, radna rady miejskiej Wrocławia, Nowa Nadzieja. 26 maja radni będą głosować za przyznaniem wotum zaufania prezydentowi Jackowi Sutrykowi za działalność w poprzednim roku. Oprócz tego klub radnych Nowa Nadzieja ma swoje projekty uchwał, które będzie przedstawiać.
mówi Karol Jaśko, Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Powstają kolejne grupy wiekowe, które biorą udział w turniejach. Trener opowiada o wyzwaniach i możliwościach, jakie niesie za sobą szkolenie młodzieży i dorosłych.
Sławomir Czerwiński z Wrocławskiego Forum Osiedlowego mówi o II Kongresie Osiedlowym, podczas którego radni osiedlowy poruszą kwestie ważne dla ich dalszej pracy i współpracy. W rozmowie Echo24 także o tym, dlaczego potrzebna jest Rada Rad Osiedla przy prezydencie Wrocławia oraz które kwestia wymagają zmian.
Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Art Open – firmy, która zapoczątkowała akcję sprzątania otoczenia, opowiada o szczegółach wydarzenia. Na początku w sprzątanie Wrocławia zaangażowało się zaledwie kilka firm, z którymi współpracuje agencja reklamowa. Podczas III edycji sprzątać będzie blisko 200 osób z 50 różnych firm. Jak podkreśla prezes: to dobra okazja do integracji i społeczna odpowiedzialność biznesu. Tegoroczna edycja rusza w piątek 27.05 przy plaży Hot Spot.
Bogdan Michalewski, dyrektor Centrum Aktywności Lokalnej na Ołtaszynie oraz Teatru na Bruku mówi o wspólnych działaniach, zajęciach dla mieszkańców i teatralnej ofercie.
– mówi Paweł Trawka z Wrocławskiej Caritas i prosi o pomoc dla bezdomnych z Wrocławia. Szacuje się, że takich osób jest ponad 800.
O budowaniu nowego życia w powojennym Wrocławiu i o niezwykłej kobiecie – Edycie Stein – rozmawiamy z Juliuszem Woźnym z Centrum Historii Zajezdnia
mówi Magdalena Szyszka-Barycka, dietetyk kliniczny. Lato to czas, kiedy wiele osób zaczyna przesadnie dbać o sylwetkę, a to często kończy się niezdrowymi dietami czy detoksami. Ekspertka zdradza, jak dobrze podejść do odżywiania w tym okresie.
mówi Michał Hadasik, dyrektor artystyczny Sceny pod Regałem. To pierwsze takie wydarzenie, ale nie ostatnie. To wyjątkowe muzyczne show, które w Polsce przyciąga coraz więcej widzów. Tym razem pojawi się na Dolnym Śląsku.
mówi Magdalena Pabijaniak ze Stowarzyszenia Kolektyw Pomysłów o Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach. CAL powstał w październiku i od tego czasu prężne się rozwija.
mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego. Opowiada także o moście między Chrząstawą Wielką a Chrząstawą Małą oraz o powołaniu dwóch nowych ciał doradczych – Rady Seniorów oraz Rady Młodzieży.
Dr Ireneusz Cichy, prorektor ds. organizacyjnych i współpracy z otoczeniem AWF Wrocław zaprasza na dwa wyjątkowe wydarzenia: Przewietrz się z AWF Wrocław, czyli dzień aktywności na kompleksie Stadionu Olimpijskiego. To możliwość obejrzenia rywalizacji sportowej, zapoznania się z uczelnią i spędzenia czasu aktywnie na świeżym powietrzu oraz zbadania się w sobotę 28 maja. Tydzień później, 4 czerwca zaplanowano XV Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży, które mają integrować tę grupę oraz zachęcać do bycia aktywnym, nawet mimo kłopotów zdrowotnych.
Wojewoda dolnośląski ocenia postulaty, które w ramach podstolików wypracowali uczestnicy Samorządowego Okrągłego Stołu. Według niego nie są to rekomendacje, a jedynie wskazanie problemów, o których wiadomo od dawna. Jarosław Obremski komentuje także inflację w Polsce i działania rządu w tej sprawie.
O zasadach rektutacji, liczbie miejsc i ważnych datach dla ósmoklasisto mówi Ewa Szczęch, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych w Departamencie Edukacji UM we Wrocławiu.
Z Ewą Wolak, wrocławską radną Forum Jacka Sutryka, rozmawiamy o Samorządowym Okrągłym Stole, przyszłości piłkarskiego Śląska oraz poszerzaniu stref płatnego parkowania w mieście
Andrzej Majewski z Fundacji „Akademia doktora Pieprzyka” prowadzi we wrocławskich przedszkolach i szkołach program edukacyjno-zdrowotny. Kilkuletnie dzieci uczą się jak powinny dbać o skórę, znamiona i pieprzyki. Już zdarzyło się, że dziecko wykryło swojej babci czerniaka
W czasie, kiedy ceny energii elektycznej i gazu poszły w górę wzrosło zainteresowanie programem Czyste powietrze, który przewiduje nawet 90% dofinansowania na wymianę źródła ciepła na np. OZE w tym pompy ciepła. O „Czystym powietrzu”, a także nowym pilotażowym programie „Budynki wielorodzinne” oraz o wsparciu dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Rozmowie Echo24 mówi Łukasz Kasztelowicz Prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.
mówi Dorota Witkowska, Ekosystem Wrocław. Akcje sprzątania, wiosenne pikniki, po których także trzeba sprzątać i wiele innych inicjatyw – letni czas obfituje w tego typu wydarzenia.
mówi Paula Szewczyk, Wrockfest Stary Klasztor o gitarowym rekordzie świata, który znów został pobity oraz o 3-majówce, która każdego dnia zgromadziła kilkanaście tysięcy ludzi na wrocławskiej Pergoli. Majówka we Wrocławiu to już tradycja, nie tylko dla wrocławian.
Jarosław Obremski mówi o tym, ile środków jest potrzebne w związku z tym, że Polska przyjęła prawie 3 miliony uchodźców z Ukrainy. Jak wygląda finansowania i jakie wyzwania stoją przed rządem?
Miasto kilka sezonów wcześniej zmieniło podejście do pielęgnacji zieleni. O tym, jakie korzyści przynosi rzadsze i przemyślane koszenie mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM we Wrocławiu.